Bratanek Saddama aresztowany za finansowanie rebelii
Irackie władze bezpieczeństwa
aresztowały bratanka Saddama Husajna - Jasera Sabhawiego Ibrahima,
pod zarzutem finansowania sunnickich rebeliantów. Poinformował o
tym iracki doradca do spraw bezpieczeństwa Muwafak ar-Rubaji.
Rubaji powiedział, że Sabhawiego aresztowano w środę w rodzinnym mieście Saddama, Tikricie, gdy jego mieszkańcy protestowali przeciwko rozpoczęciu procesu byłego dyktatora.
Jest jednym z ludzi, którzy finansowali terroryzm i sądzimy, że istnieją mocne dowody, iż przekazywane przez niego pieniądze wykorzystywano do finansowania operacji terrorystycznych w północnych i północno-wschodnich regionach kraju - oświadczył Rubaji.
Inaczej przedstawia okoliczności ujęcia Sabhawiego amerykańska agencja prasowa Associated Press, która powołuje się na anonimowe źródła w irackich siłach bezpieczeństwa. AP pisze, że Sabhawi został aresztowany w mieszkaniu w Bagdadzie, kilka dni po tym, jak władze syryjskie zmusiły go do powrotu z Syrii do Iraku.
Syryjczycy wiedzieli, gdzie Sabhawi ukrywa się w Bagdadzie i powiadomili Amerykanów. Ci z kolei przekazali informację irackim służbom bezpieczeństwa, które - jak oświadczył przedstawiciel irackiego Ministerstwa Obrony - dokonały "szybkiej akcji i bez trudu" aresztowały uciekiniera.
Irackie władze uważają, że zawiadywał on funduszami dawnej saddamowskiej partii Baas w Syrii, Jordanii oraz Jemenie i kierował dużą siecią rebeliantów w Iraku. Przypuszczają też, że koordynował działania partyzantów baasistowskich i irackiego skrzydła Al-Kaidy. Jaser Sabhawi jest jednym z synów Sabhawiego Ibrahima Hasana at-Tikriti, przyrodniego brata i byłego doradcy Saddama.
Pod koniec lutego Syria przekazała Irakowi Sabhawiego seniora - numer 36 na amerykańskiej liście najbardziej poszukiwanych Irakijczyków - oraz 29 innych byłych działaczy partii Baas. Wcześniej Damaszek zaprzeczał oskarżeniom Bagdadu, jakoby dawał schronienie uciekinierom. Wydalenie byłych współpracowników Saddama postrzegano jako gest dobrej woli ze strony Syrii.
We wrześniu iracki sąd skazał na dożywotnie więzienie innego syna Sabhawiego seniora - Ajmana, za finansowanie rebeliantów i posiadanie bomb. Pod koniec lipca Stany Zjednoczone zamroziły majątek sześciu bratanków Saddama, oskarżając ich o finansowanie rebeliantów, w tym byłych członków partii Baas i zwolenników Saddama, próbujących obalić szyicko-kurdyjski rząd w Iraku.