Bp Skworc członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów
Biskup tarnowski Wiktor Skworc został
mianowany przez papieża Benedykta XVI członkiem Kongregacji
Ewangelizacji Narodów - poinformowała Nuncjatura
Apostolska w Warszawie.
01.07.2005 | aktual.: 01.07.2005 15:47
Biskup Skworc ma 57 lat. Kieruje diecezją tarnowską, która od lat słynie z ofiarności na rzecz misji oraz, wśród polskich diecezji, ma najwięcej, bo 59 duchownych pracujących na misjach w krajach Afryki i Ameryki Południowej.
Drugi Polak, który jest członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, to ks. Jan Piotrowski, kierujący w Polsce Papieskimi Dziełami Misyjnymi. Ks. Piotrowski pochodzi także z diecezji tarnowskiej.
Bp Skworc urodził się 19 maja 1948 roku w Rudzie Śląskiej w rodzinie górniczej. W trakcie studiów teologicznych odbył roczny staż jako górnik w Kopalni Węgla Kamiennego "Walenty-Wawel" w Rudzie Śląskiej. Jako diakon rozpoczął w 1972 roku posługę duszpasterską na terenie NRD, wśród polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie. W 1973 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach.
W 1980 roku został mianowany kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. W latach 1982-87 brał udział w pracach Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym. Pod koniec lat 80. uczestniczył kilkakrotnie w mediacjach, doprowadzając do porozumień między strajkującymi a władzami państwowymi i pracodawcami. W 1992 roku został mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej.
Papież Jan Paweł II mianował ks. Skworca w grudniu 1997 roku biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1998 roku z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. Dewizą posługi bpa Skworca jest zawołanie: "In Spiritu Sancto" ("W Duchu Świętym").
Bp Skworc jest członkiem Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu Polski, delegatem Episkopatu Polski ds. Ruchu "Światło-Życie" i wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Producenckiej Radia "Plus".
Ma tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu historii, uzyskany na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz magisterium z teologii.
Ulubione lektury bpa Skworca to: prace dotyczące socjologii religii, współczesnej historii, a także pamiętniki. Wolne chwile przeznacza na wędrówki górskie, pływanie, wycieczki rowerowe, a także na słuchanie muzyki klasycznej.