Bp Hanson spotkał się z Benedyktem XVI
Mimo, że luterańska i rzymskokatolicka eklezjologia różnią się, zakorzenienie w apostolskiej tradycji pozostaje fundamentalne dla naszego Kościoła i musi pozostać fundamentalne dla naszych eklezialnych relacji - stwierdził bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej podczas spotkania z papieżem Benedyktem XVI.
- Od momentu elekcji podkreślałeś, że działania na rzecz jedności Kościoła chrześcijańskiego będą dla ciebie wysokim priorytetem. Chcemy wyrazić nasze szczere uznanie dla twojego silnie wyrażonego przywiązania do tej kwestii - powiedział prezydent ŚFL do zwierzchnika wspólnoty rzymskokatolickiej. - Jak powiedział Marcin Luter w swej tezie 62.: "Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej". Jako luteranie postrzegamy tę kwestię jako naszą wspólną odpowiedzialność jako Kościołów, aby zrobić wszystko, co jest możliwe, by historycznie dana i żywa Ewangelia prawdziwie wypełniała życie i misje naszych Kościołów - dodał.
Benedykt XVI podziękował Światowej Federacji Luterańskiej za obecność jej przedstawicieli na pogrzebie Jana Pawła II i na inauguracji jego pontyfikatu. Podkreślił, że już od dłuższego czasu trwa intensywny, owocny dialog rzymskokatolicko-luterański, którego ważnym rezultatem jest wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu. Biskup Rzymu stwierdził, że stanowi ona "znaczący kamień milowy na naszej wspólnej drodze do widzialnej jedności". Dodał, że aby móc budować dalsze relacje, trzeba przyznać, że wciąż pozostają różnice w kwestii centralnej dla usprawiedliwienia. Przypomniał, że Międzynarodowa Komisja Rzymskokatolicko-Luterańska już niedługo zakończy czwartą fazę dialogu, publikując dokument o apostolskości Kościoła.
Luterański biskup mówił m.in. o podobieństwach w rozumieniu sakramentu Eucharystii między katolikami i ewangelikami augsburskimi. Bp Hanson: - W Kościele rzymskokatolickim ten rok jest specjalnie dedykowany Eucharystii. Mimo, że historycznie używamy innych form językowych, by wyrazić obecność Chrystusa w chlebie i winie, luteranie wierzą, wraz z katolikami, że sam Chrystus jest obecny w Komunii Świętej w konsekrowanym chlebie i winie "prawdziwie i substancjalnie", i że ochrzczony wierny otrzymuje dar zbawienia w całej pełni.
Bp Hanson mówił także o religijnym fanatyzmie. - Borykamy się dziś z ruchami religijnie fundamentalistycznymi w Kościołach i ludzkiej rodzinie. Jednak prawdziwa wiara w Trójjedynego Boga zabrania nienawiści w imię Boga, dlatego też światowe wspólnoty chrześcijańskie dźwigają szczególną odpowiedzialność za promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia mimo barier religijnej różnorodności.
W spotkaniu delegacji Światowej Federacji Luterańskiej z papieżem uczestniczył także jej sekretarz generalny, ks. Ishmael Noko.