Bp Dzięga: nieważna jest ilość powołań, ale jakość
Nieważna jest ilość powołań, ale jakość
powołanych do służby w Kościele - podkreśla przewodniczący Komisji
Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i
Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Andrzej Dzięga w liście
pasterskim do wiernych na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Dzień ten przypada 2 lutego.
01.02.2007 | aktual.: 01.02.2007 12:14
"Trzeba pytać o jakość powołanych: o ich osobowość, stopień dojrzałości emocjonalnej, społecznej, duchowej i religijnej" - pisze w liście biskup Dzięga. Wzywa w nim też do promowania "kultury powołaniowej", zwracając uwagę na potrzebę istotnych zmian w zakresie działalności duszpasterskiej, odnoszącej się do powołań w polskim Kościele.
2 lutego - w święto Ofiarowania Pańskiego, znanego jako święto Matki Boskiej Gromnicznej - w Kościele katolickim obchodzony jest już po raz jedenasty Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1996 roku przez Jana Pawła II.
Z tej też okazji biskup Dzięga opublikował list pasterski "O tajemnicy powołania do życia konsekrowanego", który ma być odczytany we wszystkich kościołach Polski w piątek, 2 lutego lub też w niedzielę, 4 lutego.
Hierarcha w liście do wiernych podkreśla, że dar powołania jest jednym z najistotniejszych darów w Kościele. "To Boża propozycja wobec człowieka, dana z miłością i dla budowania miłości. Powołanie jest darem indywidualnym dla każdego człowieka. Człowiek może odkryć w sobie ten Boży dar tylko w świetle wiary" - napisał bp Dzięga.
Szczególnie istotne, bo udzielone ze względu na wspólnotę Kościoła są: powołanie do kapłaństwa i do życia konsekrowanego - zwraca uwagę biskup. "Kapłaństwo urzędowe, hierarchiczne, jest szczególnym, sakramentalnym wszczepieniem w osobę Jezusa Chrystusa. Jest dane wspólnocie Kościoła dla posługi Słowa, posługi sakramentalnej oraz dla kierowania wspólnotą. Każdy z duchownych ma więc nie tylko swój osobisty autorytet, ale niesie też w swojej posłudze autorytet Chrystusa - Kapłana i Sługi" - podkreśla. Hierarcha nawiązuje również do wydarzeń i dyskusji dotyczącej abp. Stanisława Wielgusa. "Doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach szczególnej refleksji nad wartością takiego powołania, gdy narzucono Polsce i Kościołowi dyskusję nad urzędem arcybiskupa metropolity warszawskiego" - zauważa biskup Dzięga. Według niego spotkały się wtedy niejako dwa rozumienia autorytetu: czysto ludzkie, podlegające zmiennym ocenom oraz rozumienie wiary, w którym nadrzędna była świadomość, iż mówi się o kapłanie Jezusa Chrystusa.
"Warto więc odnowić i odbudować spojrzenie wiary na każdego wyświęconego, mającego poprzez święcenia udział w urzędowym kapłaństwie Jezusa Chrystusa" - apeluje bp Dzięga.
Ponadto - jak podkreśla - mocą ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa osoba konsekrowana oddaje się całkowicie życiu modlitwy, a w wielu wspólnotach także dziełom apostolskim, podejmowanym wobec człowieka ze względu na Boga. Przypomina w liście słowa papieża Jana Pawła II z książki "Dar i tajemnica", w której napisał: "Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka".
Według biskupa Dzięgi, odradzają się ostatnio indywidualne formy życia konsekrowanego takie jak: dziewice konsekrowane, wdowcy i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy. "Sięgajmy do przykładu ich życia" - zachęca biskup Dzięga, zwracając uwagę na tegoroczny jubileusz karmelitański (rok 2007 to w Zakonie Karmelitańskim Rok Świętego Rafała Kalinowskiego).
Dużą część tegorocznego listu bp Dzięga poświęca zagadnieniu rozpoznawania Bożego powołania. "Jest podstawowe zadanie Kościoła wymagające wielkiej modlitwy" - przypomina. "Trzeba pomóc młodym, by odkryli, że ich życie jest darem, że miłość wobec Boga i bliźniego, nie jest przejawem naiwności lecz prowadzi do pełnej radości" - podkreśla biskup.