Trwa ładowanie...
25-12-2014 19:05

Bożonarodzeniowe orędzie królowej Elżbiety II. Mówiła o pojednaniu

Tematem przewodnim swego bożonarodzeniowego orędzia brytyjska królowa Elżbieta II uczyniła w tym roku pojednanie. W wystąpieniu, wygłaszanym tradycyjnie w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, monarchini mówiła m.in. o szkockim referendum i Irlandii Północnej.

Bożonarodzeniowe orędzie królowej Elżbiety II. Mówiła o pojednaniuŹródło: PAP/EPA, fot: John Stillwell
d1mmlv6
d1mmlv6

Królowa przywołała wspomnienie świątecznego rozejmu, jaki podczas I wojny światowej 25 grudnia 1914 r. ogłosili między sobą brytyjscy i niemieccy żołnierze pod Ypres w Belgii. Obie strony rozegrały mecz piłkarski na ziemi niczyjej, wymieniły się upominkami, pochowały zmarłych; zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Po ustaniu rozejmu powrócono do walk.

- Czasem wydaje się, że w obliczu wojny i niezgody nie ma szans na pojednanie. Jednak świąteczny rozejm sprzed 100 lat przypomina nam, że pokój i dobra wola działają w ludzkich sercach - podkreśliła Elżbieta II.

d1mmlv6

88-letnia monarchini mówiła też o wrześniowym referendum w sprawie niepodległości Szkocji, w którym zwyciężyli przeciwnicy secesji. - Pojednanie przybiera oczywiście różne formy. Po referendum w Szkocji wielu czuło rozczarowanie, inni - ogromną ulgę. Zasypanie przepaści między tymi różnicami wymaga czasu - powiedziała.

Mówiła także o Irlandii Północnej, gdzie trwa rozpoczęty w 1998 r. proces pokojowy, kończący okres zbrojnego konfliktu na tle religijno-politycznym, zwany The Troubles.

- Choć uwagę większości mogła przykuć moja wizyta na planie zdjęciowym (popularnego serialu) "Gra o tron", to w mojej pamięci wyryła się wizyta w więzieniu przy Crumlin Road (w Belfaście). Miejsce, gdzie w czasie konfliktu mieściło się więzienie, dziś mówi nam o nadziei i nowych celach, przypomina, jak wiele można zdziałać, jeśli ludzie wyciągną do siebie dłoń - powiedziała królowa.

Elżbieta II wyraziła też wdzięczność lekarzom i ochotnikom, którzy walczą z epidemią wirusa ebola w Afryce Zachodniej.

Orędzie wygłaszane przez panującego monarchę 25 grudnia należy w Wielkiej Brytanii do bożonarodzeniowej tradycji. Zapoczątkował ją w 1932 r. Jerzy V, dziadek Elżbiety II.

d1mmlv6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mmlv6
Więcej tematów