Boże Narodzenie na Ukrainie
Na Ukrainie obchodzony jest w sobotę dzień
Bożego Narodzenia. Prawosławni i grekokatoliccy mieszkańcy kraju
po uroczystych, porannych nabożeństwach, wieczorem będą chodzić z
"koladoju"- kolędą.
W ukraińskiej tradycji kolęda oznacza nie tylko pieśń bożonarodzeniową. Są to także odwiedziny, składane bliskim i znajomym z okazji świąt, podczas których dzieciom wręcza się drobne upominki - wyjaśnił etnograf Ołeś Dolia.
Można spotkać także grupy kolędników, którzy chodząc od domu do domu, odgrywają przeplatane kolędami scenki bożonarodzeniowe. Zwyczaj ten jest nadal żywy w wielu ukraińskich wsiach, gdzie kolędnicy ubierają się w stroje ludowe i przedstawiają całe spektakle o narodzinach Jezusa - mówi Dolia.
Tradycja świętowania Bożego Narodzenia była u nas obecna nawet w czasach Związku Radzieckiego, którego władze walczyły ze wszelkimi przejawami życia religijnego - wyjaśnił etnograf.
Po upadku komunizmu Ukraińcy otworzyli zamknięte wcześniej świątynie. W niepodległej Ukrainie życie religijne zajmuje w życiu obywateli kraju bardzo ważne miejsce.
Można to było zauważyć w sobotę, kiedy ukraińskie stacje telewizyjne transmitowały na żywo nabożeństwa bożonarodzeniowe odprawiane przez zwierzchników Kościołów prawosławnych Patriarchatu Kijowskiego i Moskiewskiego oraz Kościoła greckokatolickiego.
Tradycję Bożego Narodzenia i innych świąt religijnych kultywuje prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Historia dowodzi, że próby zbudowania świata bez Boga, opartego na nienawiści i przymusie to droga donikąd - powiedział prezydent w sobotę, zwracając się do współobywateli z okazji świąt.
Jarosław Junko