Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wybory
27-01-2006 (01:40)

Borysiuk i Haydukiewicz - członkami KRRiT

Tomasz Borysiuk i Lech Haydukiewicz,
zgłoszeni wspólnie przez Samoobronę i LPR, zostali wybrani przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Borysiuk był jedynym kandydatem do KRRiT, który nie uzyskał
pozytywnej rekomendacji Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Borysiuk i Haydukiewicz - członkami KRRiT
(PAP)
WP

Kandydaturę Borysiuka poparło 242, a Haydukiewicza 241 posłów. W głosowaniu udział wzięło 439 posłów, większość bezwzględna wynosiła 220.

Przepadły natomiast dwie pozostałe kandydatury, zgłoszone przez PO: Tomasza Arabskiego i Lecha Jaworskiego. Obaj otrzymali po 129 głosów poparcia.

Wybór członków KRRiT poprzedziły w Sejmie długie przerwy i narady klubów. Początkowo marszałek Marek Jurek uzależniał głosowanie nad kandydatami do Rady od tego, czy otrzymają oni wystawiane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego certyfikaty dostępu do informacji niejawnych. Te dotarły do Sejmu ok. godz. 21.30. Wówczas jednak marszałek zarządził kolejną przerwę, a po niej zaproponował przełożenie głosowań (m.in. właśnie wyboru członków KRRiT) na piątek po południu i rozpatrywanie kolejnych punktów porządku obrad.

WP

Ostatecznie zebrał się jednak Konwent Seniorów, na którym zapadła decyzja, by przejść do głosowań.

Borysiuk jest magistrem prawa, ma 31 lat. W latach 1999-2000 był w TVP współwydawcą programów "Gość Jedynki" oraz "NATO bez ograniczeń", w latach 2000-2002 wydawcą programu "Krakowskie Przedmieście 27", a w latach 2002-2004 wydawcą "Gościa Jedynki".

Podczas przesłuchań przed sejmową komisją kultury zapowiedział, że kandyduje do KRRiT dlatego, iż chciałby, by "stała ona na straży pluralizmu w mediach". Żeby media publiczne nie dzieliły polityków na dobrych i złych, na tych lepszych i gorszych - powiedział. Borysiuk podkreślał również, że ugrupowania, które go rekomendowały czyli Samoobrona i LPR, są dyskryminowane w publicznych mediach.

Kontrowersje wokół kandydatury Borysiuka budziła sprawa wywiadu z ówczesnym kandydatem na prezydenta Marianem Krzaklewskim, jaki w 2000 r. przeprowadzono w programie "Gość Jedynki". Wydawcą tego programu był wówczas Borysiuk. Wywiad przeprowadził w 2000 r. dziennikarz TVP Piotr Gembarowski. Wywiad spotkał się z ostrą krytyką m.in. Rady Etyki Mediów, która oceniła zachowanie prowadzącego jako całkowicie nieprofesjonalne i naruszające takie zasady jak "zasada prawdy, obiektywizmu, zasada szacunku i tolerancji".

WP

Borysiuk podkreślił, że wstydzi się , że był wydawcą tego programu, ale z przyczyn technicznych nie miał wtedy żadnego kontaktu z prowadzącym i nie mógł nic zrobić.

Haydukiewicz jest pracownikiem naukowym w Instytucie Geografii Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie, ma 32 lata. Specjalizuje się we współczesnych procesach demograficznych w Europie, zagadnieniach etnicznych i etnolingwistycznych, a także badaniach wpływu mediów na przemiany społeczne ze szczególnym uwzględnieniem Polonii oraz krajów byłego ZSRR.

Kandydując do Rady zapowiadał, że jeśli zostanie wybrany do KRRiT, szczególnie chciałby się w niej zająć dwoma zagadnieniami: edukacją i nauką w mediach oraz wpływem mediów na dzieci.

Chciałbym się szczególnie zainteresować programami edukacyjnymi w aspekcie kształtowania młodego społeczeństwa - edukacja, kultura. Drugim zagadnieniem jest natomiast to, co wypływa z moich zainteresowań kresami - powiedział Haydukiewicz. Według niego TV Polonia dobrze wypełnia zadania informacyjne wobec polskiej społeczności poza granicami, natomiast Polacy w kraju zbyt mało wiedzą o życiu Polonii.

WP

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT ma liczyć pięciu - zamiast dziewięciu - członków. Dwóch z nich powoła Sejm, dwóch - prezydent i jednego - Senat. Senat swojego reprezentanta wybierze na posiedzeniu 30-31 stycznia; jedynym kandydatem jest zgłoszony przez PiS przewodniczący Rady Warszawy Witold Kołodziejski. Prezydent nie ujawnił jeszcze, kogo powoła do KRRiT.

Polub WP Wiadomości
WP
WP