Trwa ładowanie...
d1t4djx
07-04-2003 15:32

Borowski: ustawa o ustroju rolnym po 16 kwietnia


Polska będzie mogła bez problemów wprowadzić ustawę o ustroju rolnym państwa po 16 kwietnia - dniu podpisania Traktatu Akcesyjnego - uważa Marszałek Sejmu Marek Borowski. Tymczasem Waldemar Gontarski, który jest dyrektorem Centrum Ekspertyz Prawnych przy Europejskiej Szkole Prawa i Administracji - jak twierdzi - znalazł w Traktacie poważny błąd legislacyjny.

d1t4djx
d1t4djx

Według Gontarskiego w Traktacie zapisano, że Polska z chwilą podpisania dokumentu w Atenach w żadnym wypadku nie pogorszy warunków kupowania ziemi przez obywateli obecnej Piętnastki co oznacza, że może wprowadzić restrykcje, ale dla własnych obywateli i obywateli państw trzecich, na przykład Stanów Zjednoczonych.

Marszałek Borowski podkreślił, że sprawa wprowadzenia ustawy o ustroju rolnym państwa była już podnoszona wielokrotnie.

"W tej chwili pojawia się wiele takich alarmujących opinii" - powiedział marszałek. Podkreślił, że jeśli chodzi o sprawę ustawy o ustroju rolnym państwa, to dyskusja na ten temat już się odbyła.

Marek Borowski dodał, że eksperci Komitetu Integracji Europejskiej i ministerstwa spraw zagranicznych wydali opinie, że Polska będzie mogła wprowadzić ustawę regulującą zakup naszej ziemi przez obcokrajowców po podpisaniu 16 kwietnia w Atenach Traktatu Akcesyjnego.

Waldemar Gontarski mówi, że wykrył w Traktacie jeszcze jeden błąd: według niego Unia Europejska może jednostronnie zmienić zapisy Traktatu Akcesyjnego, bez prawa Polski do renegocjacji dokumentu. Marek Borowski powiedział, że nie zna tej sprawy, oraz, że będą musieli się do niej ustosunkować prawnicy.(an)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj