Trwa ładowanie...

BOR do likwidacji. Powstanie Służba Ochrony Państwa

Rada Ministrów przyjęła ustawę o Służbie Ochrony Państwa.Nowa formacja, która zastąpi Biuro Ochrony Rządu, będzie służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.
Share
BOR do likwidacji. Powstanie Służba Ochrony Państwa
Źródło: PAP
d2x0of6

"Służba Ochrony Państwa będzie liczniejsza od BOR, co jest niezbędne dla zapewnienia właściwego standardu ochrony najważniejszych osób w państwie i służących im obiektów" - informuje ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji w komunikacie.

Według założeń ustawy, służba ma zająć się ochroną większej liczby obiektów administracji rządowej. Obecnie za ich bezpieczeństwo odpowiedzialne są niejednokrotnie firmy ochroniarskie, które nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie standardy ochrony.

MSWiA twierdzi, że audyt przeprowadzony w BOR pod koniec 2015 roku wykazał dużą skalę zaniedbań i zaniechań. Resort podaje, że przede wszystkim chodziło o niedofinansowanie formacji. Środki finansowe przyznawane BOR w poszczególnych latach nie pozwalały w pełni realizować ustawowych zadań.

d2x0of6

"Nie prowadzono potrzebnej modernizacji obiektów i wyposażenia formacji. Najtragiczniejszym w skutkach świadectwem słabości Biura Ochrony Rządu była katastrofa smoleńska. Po tym tragicznym zdarzeniu żadna z osób odpowiedzialnych za działanie formacji nie wyciągnęła niezbędnych wniosków oraz nie wprowadziła koniecznych zmian" - pisze ministerstwo w komunikacie.

Ile zarabiają szefowie BOR. Oto ich oświadczenia majątkowe:

Uprawnienia komendanta

Na czele Służby Ochrony Państwa stanie jej komendant. Nowością jest to, że otrzyma on status centralnego organu administracji rządowej, co przyspieszy i usprawni proces decyzyjny. To on określi zakres ochrony, jakim należy objąć określoną osobę. Do tej pory odpowiedzialny był za to minister spraw wewnętrznych i administracji.

d2x0of6

O tym, kto będzie chroniony (poza osobami wskazanymi w ustawie) będzie decydował szef MSWiA.

Ustawa przewiduje też nowe rozwiązania związane z naborem. Kandydaci i funkcjonariusze będą mogli być poddawani badaniom na wykrywaczu kłamstw. Podobne rozwiązanie stosowane jest teraz w trakcie naboru do Straży Granicznej i części innych służb. Przepisy pozwolą też pozyskać do służby w SOP funkcjonariuszy pracujących obecnie w innych formacjach mundurowych m.in. Policji, SG czy PSP.

Źródło: WP Wiadomości, mswia.gov.pl

d2x0of6

Podziel się opinią

Share
d2x0of6
d2x0of6
Więcej tematów