Bonnier rezygnuje z "Super Expressu"
Grupa Bonnier zdecydowała o wycofaniu się z inwestycji w dziennik "Super Express", a nowymi udziałowcami zostaną inwestorzy finansowi.
Bonnier Newspapers, spółka należąca do szwedzkiego koncernu medialnego The Bonnier Group, zdecydowała o sprzedaży posiadanych akcji wydawcy Super Expressu inwestorom finansowym. Bonnier miał 50% akcji Media Express od 1995 roku.
- Media Express otrzymał środki na dalszy rozwój. Cieszymy się, że udało się osiągnąć porozumienie dobre zarówno dla Bonniera jak i Super Expressu - powiedział Mats Johansson, przedstawiciel Bonnier Newspapers.
Udziały należące do Tidnings AB Marieberg nabędą inwestorzy finansowi. W dziale PR Media Express powiedziano, że chodzi o polskich inwestorów finansowych, ale nie podano więcej danych.
Dotychczasowi udziałowcy właściciela Super Expressu ZPR S.A. i ZPR Express wspólnie z nowymi udziałowcami zdecydowali o kontynuowaniu działalności i dalszej publikacji dziennika Super Express. Wspólnicy dokapitalizowali spółkę kwotą 39 mln PLN. W Zarządzie spółki pozostają dotychczasowi reprezentanci grupy ZPR Agnieszka Anielska (Prezes) i Tomasz Szakiel (członek Zarządu). Nowi udziałowcy nie wykluczają poszerzenia Zarządu o dodatkowych członków. W ciągu najbliższych miesięcy powstanie nowa strategia tytułu i kontynuowane będą prace restrukturyzacyjne rozpoczęte w pierwszej części 2006 roku.
Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, w kwietniu tego roku średnia dzienna sprzedaż "Super Expressu" spadła wobec kwietnia 2005 roku o 13,8 proc. do 208.981 egzemplarzy, co plasowało go na czwartej pozycji wśród dzienników.
Komentuje Rafał Oracz - Dyrektor ds Marketingu i Rozwoju grupy CR Media
Co to oznacza? Zależy kim są Ci inwestorzy finansowi.Jeśli to fundusz powiązany kapitałowo ze Zbigniewem Benbenkiem, szefem rady nadzorczej i główny udziałowiec holdingu ZPR (tak słyszałem) to raczej oznacza chęć włączenia się do walki z Faktem - teraz dobry moment bo Axel Springer Polska ma inne priorytety i Fakt został pozbawiony kilku swoich atutów. Jeśli to inwestor związany z Benbenkiem tylko celem transakcji to może oznaczać przygotowanie do sprzedaży jakiemuś innemu podmiotowi. Słyszałem, ze Agora wyrażała zainteresowanie. Inną opcją może być przygotowanie Time do wejścia na giełdę i pozyskanie funduszy na rozwój. Bonnier mógł być tym scenariuszem po prostu nie zainteresowany.