Trwa ładowanie...
d2adhjn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bojownicy IS chcieli zaatakować rosyjską bazę wojskową w Kirgistanie

Władze Kirgistanu poinformowały w piątek o udaremnieniu zamachów, w tym na bazę wojskową Rosji, przygotowywanych przez bojowników mających związki z Państwem Islamskim; w przeddzień podczas specjalnej operacji zabito sześciu bojowników, a siedmiu zatrzymano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bojownicy IS chcieli zaatakować rosyjską bazę wojskową w Kirgistanie
(PAP/EPA, Fot: IGOR KOVALENKO)
d2adhjn

Bojownicy, których zlikwidowano w czwartek w stolicy Kirgistanu Biszkeku, przygotowywali atak na położoną pod Biszkekiem w miejscowości Kant rosyjską wojskową bazę lotniczą - podała służba prasowa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu.

Według tego źródła bojownicy planowali użycie ładunków wybuchowych, by przejąć w bazie broń i amunicję, a w piątek mieli dokonać aktów terrorystycznych w Biszkeku, w tym podczas uroczystych modłów na centralnym placu z okazji kończącego ramadan święta Id al-Fitr.

W czwartek w trwającej niemal godzinę wymianie ognia w centrum Biszkeku siły bezpieczeństwa zabiły czterech bojowników, dwóch innych zastrzelono podczas innej operacji na obrzeżach stolicy, a siedem osób zatrzymano - powiadomił resort bezpieczeństwa. Według niego bojownicy należeli do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, a przewodził im obywatel Kazachstanu Żanbołat Amirow, który był poszukiwany jako uciekinier z zakładów karnych.

d2adhjn

Podczas czwartkowej strzelaniny rannych zostało czterech funkcjonariuszy kirgiskich sił bezpieczeństwa.

5,5-milionowy muzułmański Kirgistan, leżący na szlaku przemytu narkotyków z Afganistanu, jest krajem niestabilnym politycznie. Od 2005 roku obalono tu dwóch prezydentów, a w 2010 roku doszło na południu kraju do zamieszek na tle etnicznym między Kirgizami a Uzbekami.

d2adhjn

Podziel się opinią

Share

d2adhjn

d2adhjn
Więcej tematów