PolskaBohaterowie Tolkiena w bożonarodzeniowej szopce

Bohaterowie Tolkiena w bożonarodzeniowej szopce

Elfy, hobbici i czarodziej Gandalf to
niektóre z postaci trylogii "Władca pierścieni" J.R.R. Tolkiena,
które pojawią się w bożonarodzeniowej szopce w kościele pw. św.
Franciszka z Asyżu w Kielcach.

Bohaterowie Tolkiena w bożonarodzeniowej szopce
Źródło zdjęć: © AFP

Jak powiedział proboszcz parafii i gwardian Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Kielcach o. Grzegorz Marszałkowski, pomysł szopki inspirowanej twórczością Tolkiena wziął się z fascynacji tą literaturą jednego z zakonników, Jerzego Stopy.

Zakonnik, który jest kapelanem w szpitalu onkologicznym, tworzył postacie i dekoracje w czasie wolnym przez trzy lata. Figurki są częściowo drewniane, a częściowo gipsowe, natomiast elementy dekoracji twórca wykonał m.in. z modeliny i pianki przemysłowej. Szopka będzie miała około 30 m kw. powierzchni i będzie się obracała.

W szopce aniołami są elfy, m.in. Arwena, a pasterzami, którzy przyszli do Jezusa - hobbici. Świat zła symbolizują upiory Nazgule. Zakonnik stworzył również postać czarodzieja Gandalfa.

Postaci ze świata Tolkiena w stajence będą towarzyszyć małemu Jezusowi, Matce Boskiej i świętemu Józefowi. Znajdą się tam również figurki twórcy pierwszej szopki i patrona kościoła świętego Franciszka, a także ojca Pio, papieża Benedykta XVI, Jana Pawła II, matki Teresy z Kalkuty oraz Jana III Sobieskiego, który sprowadził kapucynów do Polski.

Szopka zostanie uroczyście otwarta w sobotę wieczorem. Odbędzie się wówczas koncert kolęd w wykonaniu kleryków z Krakowa oraz wykład filozofa ks. prof. Piotra Lenartowicza pt. "Rola baśni w odkrywaniu Prawdy". Szopkę będzie można oglądać do 2 lutego w niedziele i święta między nabożeństwami.

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973), profesor filologii angielskiej i pracownik uniwersytetów w Leeds i Oksford, jeden z prekursorów literatury fantasy, zyskał światową sławę jako twórca literackiego świata Śródziemia, o którym pisał m.in. w "Hobbicie", "Władcy pierścieni" i "Silmarillionie".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)