PolskaBohaterowie Powstania Warszawskiego uhonorowani

Bohaterowie Powstania Warszawskiego uhonorowani

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, gen. Stefan Starba-Bałuk, reżyser teatralny Erwin Axer oraz biskup Józef Zawitkowski zostali honorowymi obywatelami Warszawy.

31.07.2008 | aktual.: 31.07.2008 15:54

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta sesja rady miasta w związku z 64. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Ponadto 19 warszawiakom działającym na rzecz rozwoju stolicy - ludziom kultury, nauki i sztuki - zostały wręczone nagrody m.st. Warszawy.

Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła wręczając wyróżnienia, że uhonorowani są najlepszym, żywym przykładem potwierdzającym słowa Czesława Miłosza: "Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach". Jesteśmy w stanie sprawić, by lawina nie zalała nas swoją niszczącą siłą. Czy to nazizm, komunizm, czy np. walka z nieuleczalną chorobą, nie jesteśmy bezwolni, (...) to my decydujemy o tym, w którym kierunku się potoczy - powiedziała.

Nawiązując do 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą będziemy obchodzić w piątek, przewodnicząca rady zaznaczyła, że będzie to też Dzień Pamięci Warszawy, uchwalony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy w celu upamiętnienia tego niezwykłego w historii Polski i świata zrywu narodowowyzwoleńczego oraz uczczenia mieszkańców niezwyciężonej stolicy.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że stolica, która kiedyś była skazana na kompletną zagładę, jest dziś miastem nowoczesnym i prężnym, które zachwyca różnorodnością architektury i zabytków. Dodała, że Warszawa to miasto pełne tradycji i nowoczesności.

Warszawa jest to miasto śmiałych, odważnych, zdolnych i zdeterminowanych ludzi. W gronie tych ludzi są przedstawiciele różnych środowisk - znani, lubiani, podziwiani, niezwykli warszawiacy, którzy wnoszą nieoceniony materialny i duchowy wkład w rozwój stolicy - mówiła prezydent. Dodała, że dziś jest okazja, by wyróżnić tych ludzi, którzy wzbogacają życie stolicy.

Musimy nauczyć się być dumni z naszej historii i ludzi, którzy tę historię tworzyli - apelowała też Gronkiewicz-Waltz.

Ścibor-Rylski, dziękując za przyznane mu wyróżnienie powiedział, że jest to wyraz uznania dla jego pokolenia, bo ono walczyło o wolną Polskę.

Natomiast biskup Zawitkowski w krótkim przemówieniu przyznał, że jest człowiekiem ze wsi, ale zawsze chciał być warszawiakiem. Mówić dziś Warszawie dziękuję, to za mało. Muszę wszelkie zaniedbania wobec stolicy nadrobić - dodał. Zastanawiał się jednak, czy zdąży, bo czasu ze względu na wiek jest mało.

W uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy uczestniczyli m.in. żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentarzyści, władze samorządowe stolicy, kombatanci, żołnierze AK, wojsko i policja.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)