Bogdan Zdrojewski na czele rządowej delegacji do Smoleńska i Katynia
10 kwietnia minister kultury Bogdan Zdrojewski będzie przewodniczył polskiej delegacji rządowej do Smoleńska i Katynia. Zaplanowano uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, ofiar katastrofy lotniczej i symboliczne wskazanie lokalizacji pomnika w Smoleńsku.
Premier Donald Tusk, pytany konferencji prasowej, czy prawdą jest, że 10 kwietnia do Smoleńska wybiera się delegacja rządowa, by dokonać wyboru miejsca, gdzie miałby stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej, odparł, że zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, aby to on stanął na czele delegacji "zarówno w związku z obchodami rocznicy katyńskiej, jak i tragedii smoleńskiej".
Tusk zauważył również, że minister kultury "jest także odpowiedzialny za rozstrzygnięcie konkursu" na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, który ma powstać w Smoleńsku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w piątek w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Premier dodał, że choć to nie Zdrojewski rozstrzyga konkurs, to odpowiada w rządzie za to, "by jak najsprawniej przeprowadzić kwestie rozstrzygnięcia konkursu i ostatecznych szczegółów dotyczących pomnika w Smoleńsku".
Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński powiedział, że w programie wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku i Katyniu, której będzie przewodniczył Zdrojewski, znajdą się: uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem oraz symboliczne wskazanie lokalizacji pomnika.
Babczyński zapowiedział, że w piątek w sejmie odbędzie się konferencja prasowa ministra Zdrojewskiego.
Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że 10 kwietnia może nastąpić otwarcie agencji konsularnej w Smoleńsku. Otwarcie nowych konsulatów - w Smoleńsku i w Doniecku - Sikorski zapowiedział w sejmie przedstawiając informację na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Jak mówił, polskie placówki dyplomatyczne muszą być tam, gdzie Polska ma swoje interesy.
- W tym roku planujemy Donieck, i na dniach, być może nawet 10 kwietnia, podczas wizyty rządowej w Smoleńsku agencję konsularną, czyli taki zalążek konsulatu - powiedział Sikorski dziennikarzom po wystąpieniu w sejmie. Jak mówił, ze względu na cmentarz katyński i miejsce tragedii smoleńskiej przedstawiciel Polski będzie miał "niestety sporo pracy". Zwrócił też uwagę na potrzebę kontaktu z władzami - także regionalnymi - w Smoleńsku.
Minister dodał, że MSZ ma pieniądze na otwieranie nowych konsulatów na Wschodzie, dlatego że zamknięto inne - jak powiedział - "niepriorytetowe" placówki. - Teraz zbywamy (...) mienie, to możemy otwierać placówki tam, gdzie one są naprawdę potrzebne. To było już na przykład na Islandii w Reykjaviku, w Manchesterze, w poprzednim roku w Sewastopolu i w Winnicy - wyjaśnił Sikorski.