Świat"Bóg nie spowodował wielkiego wybuchu"

"Bóg nie spowodował wielkiego wybuchu"

Stephen Hawking, jeden z najbardziej znanych współczesnych fizyków stwierdził na łamach "The Times", że teorie wyjaśniające powstanie wszechświata nie powinny brać pod uwagę Boga. W swoich wcześniejszych publikacjach, które stały się bestsellerami wyrażał opinię, że teorie naukowe dotyczące powstania świata nie stoją w sprzeczności z kwestią istnienia Boga.

"Bóg nie spowodował wielkiego wybuchu"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

- Dzięki takim prawom fizyki jak grawitacja, wszechświat mógł powstać i powstał z niczego - stwierdza Hawking w tekście opublikowanym w "The Times". Swoją zmianę poglądów prezentuje w wydanej w ubiegłym miesiącu książce "The Grand Design" ("Wielki projekt"), którą napisał wspólnie z amerykańskim fizykiem Leonardem Mlodinowem. Publikacja opisuje "ujednoliconą teorię" powstania wszechświata.

Profesor Hawking odwołując się do odkrycia planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce stwierdza między innymi, że powstanie człowieka było możliwe dzięki szczęśliwej, ale przypadkowej kombinacji sprzyjających warunków takich, jak odpowiednia wielkość Słońca i odległość Słońce-Ziemia, które zaistniały w układzie z jedną gwiazdą. - To znacznie bardziej przekonujące wyjaśnienie niż koncepcja według której świat został starannie zaprojektowany tylko po to, aby uszczęśliwić gatunek ludzki - twierdzi Hawking.

Brytyjski naukowiec zajmuje się matematyką i fizyką teoretyczną. Miłośnikom nauki jest znany między innymi z publikacji popularnonaukowych, które stały się bestsellerami na całym świecie. Jest rozpoznawalny również ze względu na swoją chorobę stwierdzoną u niego w wieku 21 lat - stwardnienie zanikowe boczne, które spowodowało u niego niemal całkowity paraliż. W wyniku leczenia gruźlicy stracił również mowę. Dlatego podczas wykładów od ponad dwudziestu lat używa syntezatora mowy.

Mimo problemów ze zdrowiem naukowiec znany jest z błyskotliwości i poczucia humoru. Dzięki temu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mediów. W jednym z wywiadów dla BBC News stwierdził, że "odkrycie naukowe nie jest może lepsze od seksu, ale satysfakcja trwa zdecydowanie dłużej".

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (445)