Trwa ładowanie...
d1hqnmi
nagroda nobla

Bob Dylan nie odbierze osobiście Nagrody Nobla. Nie on pierwszy

• Bob Dylan nie odbierze osobiście Nagrody Nobla • W historii Akademii Szwedzkiej dwóch laureatów odmówiło odbioru nagrody • Najczęściej osobiście nieodbierana jest Pokojowa Nagroda Nobla
Share
Bob Dylan nie odbierze osobiście Nagrody Nobla. Nie on pierwszy
Źródło: PAP/EPA
d1hqnmi

Bob Dylan nie odbierze osobiście Nagrody Nobla z literatury podczas „Tygodnia Noblowskiego” w grudniu. Już po kilku dniach od ogłoszenia laureata Nobla z literatury przypuszczano, że Bob Dylan nie przejął się tą informacją. Nie odbierał telefonów od Akademii Szwedzkiej, a Fundacja Nobla informowała, że żadna decyzja o obecności Boba Dylana na wręczeniu nagrody w grudniu jeszcze nie zapadła.

W tym tygodniu Akademia Szwedzka otrzymała list od Boba Dylana, w którym artysta wyjaśnił, że ze względu na "wcześniejsze zobowiązania" nie będzie mógł osobiście odebrać nagrody. I jak informuje Komitet Noblowski nie jest on pierwszą osobą, która odmówiła osobistego odebrania nagrody, a dwóch laureatów nawet odmówiło przyjęcia Nagrody Nobla.
##Najczęściej nieodbierana Nagroda Nobla
Ostatnio zdarzyło się to w 2010 roku, kiedy to pokojowego Nobla nie odebrał Liu Xiaobo z Chin, ponieważ rok wcześniej został skazany na 11 lat więzienia. A na ceremonii wręczenia nagrody pozostawiono puste krzesło dla chińskiego dysydenta.

Najczęściej to właśnie laureaci Pokojowej Nagrody Nobla nie mogą jej odebrać. W 1991 roku Komitet Noblowski przyznał nagrodę Aung San Suu Kyi za pokojową walkę o demokrację i prawa człowieka w Birmie. Podobnie jak Liu Xiaobo nie mogła odebrać nagrody, ponieważ od 1989 roku przebywała w areszcie domowym. A nagrodę odebrała dopiero w 2012 roku, bo rząd zezwolił jej na wyjazd z kraju.

d1hqnmi

Nagrody nie odebrał też osobiście Lech Wałęsa, ale w przeciwieństwie do działaczki z Birmy nie musiał czekać na odbiór nagrody 21 lat, bo odebrała ją jego żona Danuta wraz z synem Bogdanem.

Najstarszy przypadek nieodebrania Pokojowej Nagrody Nobla pochodzi z 1935 roku. Komitet Noblowski przyznał ją, niemieckiemu dziennikarzowi i działaczowi pacyfistycznemu, ale Carl von Ossietzky przebywał wtedy w obozie koncentracyjnym.
##Odmowa odebrania Nagrody Nobla
Choć najgłośniejszym przypadkiem jest Wietnamczyk Le Duc Tho z Wietnamu wyróżniony pokojowym Noblem razem z Henrym Kissingerem za zaprowadzenie pokoju w Wietnamie w 1973 roku. Wietnamczyk odmówił odbioru nagrody, ponieważ Wietnam ciągle był w stanie wojny. Warto odnotować, że Kissinger nagrodę przyjął, ale nie odebrał jej osobiście.
##Nie tylko Bob Dylan
W dziedzinie literatury nie tylko Bob Dylan nie odebrał Nagrody Nobla osobiście. Nie zrobił tego też Borys Pasternak w 1958 roku, ponieważ władze Związku Radzieckiego zabroniły mu odbioru nagrody.

Ale nieodebranie nagrody osobiście przez Boba Dylana i Borysa Pasternaka nie może równać się z tym co zrobił Jean Paul Sartre w 1964 roku. Francuski pisarz i filozof uważał, że odbieranie nagród ograniczałoby jego wolność. Gdy dowiedział się, że jest brany pod uwagę przez Komitet Noblowski napisał list, w którym prosił o skreślenie jego kandydatury, bo nagrody nie odbierze. I jak napisał w liście, tak zrobił.

d1hqnmi

Podziel się opinią

Share
d1hqnmi
d1hqnmi
Więcej tematów