PolskaBlokady protestujących na "ósemce". Kierowcy przygotowują się na gigantyczne korki

Blokady protestujących na "ósemce". Kierowcy przygotowują się na gigantyczne korki

Planujesz w piątek jechać drogą krajową nr 8? Przyszykuj się na poważne utrudnienia. Na odcinku drogi między Wrocławiem a granicą z Republiką Czeską aż w dziewięciu miejscach planowane są blokady.

Blokady protestujących na "ósemce". Kierowcy przygotowują się na gigantyczne korki
Źródło zdjęć: © Fotolia | bzyxx

18.12.2014 | aktual.: 19.12.2014 11:37

W piątek, 19 grudnia, w dziewięciu punktach na odcinku DK8 między Wrocławiem a granicą państwa w Kudowie-Zdroju odbędą się blokady pod wspólnym hasłem "Blokujemy ósemkę - zbyt wiele nas tu ginie". Organizatorzy protestów domagają się budowy drogi ekspresowej między granicą z Czechami a Wrocławiem, nie będącej przebudową DK8 na wspomnianym odcinku. Ich zdaniem, obecna droga wiodąca od stolicy Dolnego Śląska przez Ząbkowice Śląskie i Kłodzko do Kudowy-Zdroju nie jest przystosowana do ruchu, który na niej panuje. Jednym z organizatorów protestów jest Marcin Kożuchowski, którego 25-letnia żona na początku listopada 2014 r. zginęła w wypadku samochodowym na "ósemce", wracając z blokady protestacyjnej zorganizowanej w Szczytnej (pow. kłodzki).

Wczoraj, w środę, organizatorzy spotkali się z przedstawicielami wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Urzędu Wojewódzkiego oraz policją i strażą pożarną. Spotkanie miało charakter czysto informacyjny. - Przedstawiliśmy organizatorom blokad nasze obawy związane z utrudnieniami. W związku z protestami na "ósemce", zatory mogą stworzyć się także na Autostradowej Obwodnicy Wrocławiu i na autostradzie A4. Dodatkowo, w piątek, który rozpoczyna ostatni weekend przed Świętami, spodziewać można się wzmożonego ruchu - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Swoje uwagi zgłosili również strażacy, którzy obawiają się o utrudnienie działań służb ratowniczych w rejonie DK8. GDDKiA przedstawiła organizatorom protestu także uwagi, jakie skierowali szefowie firm transportowych. - Organizatorzy złożyli deklarację, że przez cały czas trwania protestu będą współpracować ze służbami - policją oraz strażą pożarną - dodaje Borkowska.

- Część drogi krajowej nr 8 to teren górzysty, gdzie w przypadku wystąpienia złych warunków pogodowych, ruch na drodze jest szczególnie niebezpieczny - mówi WP st. asp. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Protesty rozpoczną się ok. godziny 12:00 w piątek, 19 grudnia. Planowane zakończenie to godzina 16:00. Protestujący najczęściej będą blokować drogę na przejściach dla pieszych. W wielu miejscach protest będzie prowadzony z krótkimi przerwami na przejazd części stojących w korku aut.

Miejsca i godziny protestów:

Kobierzyce 12:00-13:30 – przejście dla pieszych przy stacji Orlen

Niemcza 12:45-14:15 – przejście dla pieszych przy stacji BP

Szklary 13:00-14:30 – przejście dla pieszych przy fotoradarze

Bardo 13:30-15:00 – przejście dla pieszych w rejonie dworca kolejowego

Boguszyn 13:40-15:10 – przejście dla pieszych przy przystanku autobusowym

Szalejów Górny 13:50-15:20 – przejście dla pieszych przy „górce”

Polanica-Zdrój 14:00-15:30 – przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu DK8 z ul. Mickiewicza

Szczytna 14:10-15:40 – przejście dla pieszych przy stacji Moya

Duszniki-Zdrój 14:20-16:00 – przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu DK8 z ul. Słowackiego

We wszystkich miejscach obecni będą funkcjonariusze policji. Sytuację na drogach będzie na bieżąco obserwował policyjny śmigłowiec. - W porozumieniu z GDDKiA przygotowujemy objazdy miejsc, w których odbędą się protesty. Należy jednak pamiętać, że w wielu punktach jest to trudne, a nawet niemożliwe - dodaje Petrykowski.

Policjanci przypominają, że koniec protestów nie oznacza końca utrudnień na drodze, ponieważ wytworzone zatory będą potrzebowały co najmniej kilku godzin na rozładowanie.

Wnioski były od lat

W związku z postulatami protestujących, domagających się budowy drogi ekspresowej, która zmniejszy ruch na DK8, Joanna Borkowska z GDDKiA odpowiada, że Dyrekcja od wielu lat wnioskuje o stworzenie takiej drogi. -Mając na uwadze dużą wypadkowość na istniejącej "ósemce" oraz rosnące natężenie ruchu na relacji Wrocław-Kłodzko, GDDKiA od lat wnioskuje o możliwość podjęcia działań mających na celu podniesienie standardów tego połączenia. Obecnie Instytut Rozwoju Terytorialnego przy Urzędzie Marszałkowskim opracowuje studium korytarzowe. IRT opracował trzy możliwe korytarze przebiegu drogi ekspresowej. Dyrekcja deklaruje pełną współpracę z IRT, choć inwestycja nie jest w tej chwili ujęta w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych - dodaje Borkowska.

Statystyki prowadzone przez KWP we Wrocławiu pokazują systematyczne zmniejszanie się niebezpiecznych zdarzeń na odcinku "ósemki" między Wrocławiem a granicą Polski, choć cały czas liczba wypadków i ofiar jest wysoka. Dla porównania w ciągu całego roku 2007 na wspomnianym odcinku doszło do 2314 zdarzeń, w których zginęło 36 osób, a 280 zostało rannych. W 2013 r. liczba zdarzeń spadła do 1517 - zginęło w nich 23 osoby, a 186 było rannych.

Rzecznik wrocławskiego oddziału Dyrekcji zauważa także, że od 2008 r. krajowa "ósemka" została objęta programem "Droga Zaufania", mającym na celu poprawę bezpieczeństwa. W ramach programu poczyniono liczne przebudowy fragmentów drogi w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W najbliższym czasie można będzie oczekiwać kolejnych inwestycji. - Lada moment wykonawca rozpocznie prace przy przebudowie dwóch skrzyżowań wraz z budową sygnalizacji świetlnej w miejscowości Szczytna. GDDKiA planuje wkrótce podpisać umowę z firmą, która zaprojektuje i wybuduje obwodnicę Kłodzka. W przyszłym roku Dyrekcja planuje wykonać przebudowę ponad 4,5-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 8 od Dusznik-Zdroju do Szczytnej - mówi Joanna Borkowska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)