ŚwiatBlix: Irak mógł zniszczyć broń masowego rażenia w 1991 r.

Blix: Irak mógł zniszczyć broń masowego rażenia w 1991 r.

Irak prawdopodobnie zniszczył swą broń
masowego rażenia w 1991 r., tak jak twierdzili jego dawni
przywódcy - powiedział były szef inspektorów
rozbrojeniowych ONZ Hans Blix.

16.12.2003 | aktual.: 16.12.2003 17:22

"Irakijczycy bez przerwy mówili, że broń zniszczyli w lecie 1991 r., zaraz po wojnie w Zatoce. Moim zdaniem w Iraku nie ma broni masowego rażenia" - oświadczył Blix w Sztokholmie.

Nawet, jeśli aresztowanie Saddama Husajna w minioną sobotę nie naprowadzi na ślady tej broni, mogłoby pomóc w odpowiedzi, w jaki sposób Irak produkował tę broń i jak się jej pozbył. "Saddam wie, jakie wydawał rozkazy. Powinien wiedzieć, co kazał budować. Powinien też mieć informacje na temat daty zniszczenia broni masowego rażenia" - podkreślił szwedzki dyplomata.

Szef inspektorów rozbrojeniowych ONZ, których poszukiwania w latach 2002-2003 w Iraku nie doprowadziły do znalezienia broni masowego rażenia, skrytykował USA za wojnę przeciwko Bagdadowi w sytuacji, gdy nie udowodniono mu posiadania tej broni. Blix powiedział, że gdyby mógł zadać pytanie Saddamowi, brzmiałoby ono: czy potwierdza pan, że zniszczono arsenały broni masowego rażenia? Kiedy to zrobiono?

Blix wypowiadał się w Sztokholmie z okazji zaprezentowania nowej, niezależnej komisji ds. broni masowego rażenia, powołanej z inicjatywy rządu szwedzkiego, pod auspicjami którego będzie działać. Jej zadaniem będzie zbadanie metod ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej, chemicznej i bakteriologicznej.

Komisja zajmie się zagrożeniami związanymi z krajami mającymi broń masowego rażenia i sprawiającymi problemy, takimi jak Korea Północna, Irak, Iran i subkontynent indyjski - wyjaśnił Blix.

Będzie się ona składać z 15 członków z 15 krajów. Znajdzie się w niej, poza Bliksem, były amerykański minister obrony William J. Perry, były zastępca sekretarza ONZ ds. rozbrojenia Jayantha Dhanapala ze Sri Lanki i dyrektor ds. strategicznych Komisji Energii Atomowej w Paryżu Therese Delpech. Komisja ma przedstawić raport pod koniec 2005 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)