Blisko 10 mln dzieci umiera przed 5. rokiem życia
Blisko 9,7 mln dzieci umiera co roku na świecie przed ukończeniem piątego roku życia na takie choroby jak zapalenie płuc czy malaria, chociaż wiele z nich można by uratować - alarmuje UNICEF w rocznym raporcie.
22.01.2008 | aktual.: 22.01.2008 14:09
Mimo że liczba dzieci umierających przed ukończeniem 5. roku życia po raz pierwszy spadła poniżej 10 mln, nadal codziennie umiera ponad 26 000 małych dzieci, z których większość można by ocalić.
UNICEF ostrzega, że mimo postępów nie wygląda na to, by w Afryce, Azji Południowej i na Bliskim Wschodzie udało się osiągnąć cel obniżenia wskaźnika śmiertelności dzieci o 2/3 do 2015 r. w porównaniu z poziomem z roku 1990, czyli do nie więcej niż 5 mln rocznie.
Sytuacja jest pod tym względem najgorsza w Afryce subsaharyjskiej, na którą przypada 49% wszystkich zgonów dzieci poniżej 5. roku życia i zaledwie 22% narodzin. Jedno na sześć urodzonych w tym regionie dzieci umrze przed ukończeniem pięciu lat.
Z raportu wynika, że w blisko połowie państw tego regionu wskaźnik śmiertelności małych dzieci nie spadł lub wręcz wzrósł od 1990 r. Tylko 3 kraje - Republika Zielonego Przylądka, Erytrea i Seszele - mają szanse na osiągnięcie wspomnianego wcześniej celu.
Trzeba robić więcej, by poprawić dostęp do leczenia i zapobiegania (chorobom) i by ograniczyć niszczycielskie skutki zapalenia płuc, biegunki, malarii, ostrego niedożywienia oraz HIV - podkreśliła dyrektor wykonawcza UNICEF Ann Veneman.
Jak zwraca uwagę UNICEF, wiele dzieci umiera na choroby, do których mogłoby nie dojść, gdyby zostały zaszczepione, np. na odrę. Śmiertelność zwiększa też brak dostępu do czystej wody i złe warunki sanitarne. Wielu zachorowaniom zapobiegłoby również używanie moskitiery.
UNICEF z uznaniem wypowiedziała się o wysiłkach Timoru Wschodniego, Nepalu, Haiti i Etiopii, które mimo swego ubóstwa stworzyły jasne strategie mające na celu poprawę jakości życia dzieci. W raporcie zwrócono także uwagę, że znacznie spadła śmiertelność dzieci w Chinach - z 45 na 1000 noworodków w 1990 r. do 24 obecnie.