Bliskie porozumienie co do losów 13 Palestyńczyków
Hiszpański minister spraw zagranicznych
Josep Pique powiedział w sobotę, że ambasadorzy krajów Unii
Europejskiej są bliscy porozumienia w sprawie losu 13
Palestyńczyków deportowanych na mocy porozumienia z Izraelem.
Od czterech dni ambasadorzy w Brukseli usiłują wypracować rozwiązanie które pozwoliłoby ich krajom przyjąć Palestyńczyków z Bazyliki Narodzenia Pańskiego.
Pique, którego kraj pełni rotacyjne przewodnictwo UE, zbagatelizował tarcia między państwami UE w sprawie tego rozwiązania.
Ambasadorzy muszą jedynie postawić kropkę nad i - powiedział dziennikarzom hiszpański szef dyplomacji przy okazji szczytu przywódców UE i państw Ameryki Łacińskiej.
Jego zdaniem, rozwiązanie zostanie wypracowane w ciągu najbliższych dni. Następne spotkanie ambasadorów zaplanowano na wtorek.
Rozwiązanie nie jest sprawą pilną, mówił Pique, zaznaczając, że najważniejsze, iż zażegnano impas wokół Bazyliki w Betlejem.
O ile w sprawie przyszłego statusu prawnego Palestyńczyków pojawił się kompromis, to problemy utrzymują się w kwestii rozdzielenia deportowanych między sześć państw gotowych ewentualnie ich przyjąć. Wymienia się Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Grecję, Irlandię i Belgię.
13 poszukiwanych przez Izrael bojowników palestyńskich opuściło Bazylikę w Betlejem 10 maja - podobnie jak ponad 100 innych Palestyńczyków - po 39-dniowym oblężeniu świątyni przez wojska izraelskie. Od tego czasu przebywają na Cyprze, który zgodził się ich przyjąć do ich wyjazdu do krajów Unii Europejskiej.
Porozumienie izraelsko-palestyńskie w ich sprawie zostało wynegocjowane z udziałem Unii Europejskiej. (and)