Trwa ładowanie...

Nowa broń dla Ukrainy. Błaszczak potwierdza

- Spotkanie było dobrą dyskusją między sojusznikami - zapewnił minister obrony Mariusz Błaszczak po spotkaniu w bazie lotniczej w Ramstein. Jak dodał, rozmowy dotyczyły wsparcia militarnego Ukrainy, w tym przekazania czołgów Leopard. - Chcemy stworzyć koalicję, żadne decyzje nie zapadły, ale jesteśmy umówieni na kolejne spotkania - mówił Błaszczak.

Błaszczak o Leopardach dla Ukrainy: jest nadziejaBłaszczak o Leopardach dla Ukrainy: jest nadziejaŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/RONALD WITTEK
d16cxwm

Mariusz Błaszczak w piątek wziął udział w spotkaniu ministrów obrony kilkudziesięciu krajów w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein w Nadrenii-Palatynacie. Szefowie resortów omawiali kwestie dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Jak mówił szef polskiego MON, stara się stworzyć koalicję państw, które będą w stanie przekazać Ukrainie swoje czołgi typu Leopard. - Żadne decyzje nie zapadły, jesteśmy umówieni na dalsze spotkania, w formacie wideokonferencji - dodał.

Błaszczak na spotkaniu przedstawił też możliwości Polski. Zapewnił, że do końca marca możemy wyszkolić i wyposażyć grupę żołnierzy wielkości brygady. Uściślił, że Polska przekaże bojowe wozy piechoty T-72.

d16cxwm

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szef CIA w Kijowie. "To najważniejsze"

Dopytywany był o stanowisko Niemiec w sprawie przekazania Leopardów Ukrainie. Błaszczak przekazał, że ma jeszcze dziś dwustronne spotkanie ze swoim niemieckim odpowiednikiem.

- Nadzieja wypływa z tego, że ministrowie obrony z 15 państw spotkali się na marginesie dzisiejszej konferencji, rozmawialiśmy na ten temat. Minister Pistorius mówił, że jest drugi dzień ministrem obrony narodowej Niemiec, więc jeszcze nie jest w stanie przedstawić konkluzji, ale ja jestem o tym przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot - mówił Błaszczak

d16cxwm

Głos Niemiec ws. Leopardów

- Zleciłem kontrolę czołgów Leopard w Niemczech. Nie oznacza to wiele. Jest to przygotowanie do ewentualnej decyzji o przekazaniu czołgów - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius po spotkaniu.

- Kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie - dodał.

Polska chce budować koalicję

11 stycznia we Lwowie prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 (10-14 wozów) w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie. Jak podkreślił, "przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa".

d16cxwm

Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, kluczowa jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16cxwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d16cxwm
Więcej tematów