ŚwiatBlair chciał ustąpić z funkcji szefa rządu?

Blair chciał ustąpić z funkcji szefa rządu?

Brytyjski premier Tony Blair zaoferował ministrowi finansów Grodonowi Brownowi zawarcie "układu", przewidującego, że on ustąpi z funkcji szefa rządu przed następnymi wyborami, jeśli Brown poprze jego plany włączenia Wielkiej Brytanii do strefy euro - pisze w swej książce Clare Short, była minister ds. rozwoju międzynarodowego i bliska
współpracownica Browna.

Blair chciał ustąpić z funkcji szefa rządu?
Źródło zdjęć: © AFP

Fragment książki "An Honourable Deception?" ("Honorowy podstęp?") opublikował w piątek dziennik "The Independent".

Short napisała, że Blair powiedział jej podczas wizyty w Afryce w 2002 r., że nie chce być przez trzecią kadencję premierem i życzyłby sobie, aby Brown bliżej z nim współpracował, oraz że gdyby minister finansów poczynił pewien postęp w sprawie przyłączenia się Wielkiej Brytanii do strefy euro, to on z radością przekazałby Brownowi władzę.

Była minister twierdzi, że premier całkiem jasno dał jej do zrozumienia, że chce, by przekazała Brownowi to, co powiedział. Po raz drugi Blair miał z nią rozmawiać w tym tonie we wrześniu 2003 r.

Według Short, Brown bez ogródek odrzucił propozycję Blaira, odmawiając przedłożenia swych osobistych ambicji nad interes narodowej gospodarki i konsekwentnie twierdząc, że Wielka Brytania nie jest gotowa do wprowadzenia euro.

Biuro premiera Blaira odmówiło komentarza do rewelacji przedstawionych w książce Short, ale - w opinii komentatorów - podsycą one spekulacje o napiętych stosunkach między Blairem i Brownem.

Na początku października - przed poddaniem się zabiegowi medycznemu, związanemu z objawami arytmii serca - Blair zapewnił, że jeśli w następnych wyborach elektorat okaże laburzystom zaufanie, będzie sprawował urząd szefa rządu przez całą trzecią kadencję. Nie przewiduje natomiast dla siebie czwartej kadencji jako premier.

Brown jest uważany za twórcę sukcesu wyborczego Partii Pracy w poprzednich wyborach oraz sukcesu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Wśród laburzystów jest grupa, która uważa, że byłby on lepszym premierem niż Blair.

Rewelacje przedstawione w książce nie są pierwszym wystąpieniem Clare Short - która wycofała się z rządu w proteście wobec wojny w Iraku - sprawiającym kłopoty premierowi Wielkiej Brytanii. Na początku roku ogłosiła, że agenci wywiadu brytyjskiego podsłuchiwali sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana w przededniu wojny z Irakiem. Blair odciął się wtedy zdecydowanie od tych twierdzeń.

Monika Kielesińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)