Trwa ładowanie...
d3bi9kg
02-09-2010 18:00

Błąd człowieka przyczyną wypadku polskiego samolotu

Nagrania rozmów w kokpicie polskiego samolotu AN-26, który w sierpniu miał wypadek na lotnisku w Tallinie, potwierdziły, że podwozie zostało schowane za wcześnie z powodu błędu człowieka - powiedział przedstawiciel estońskiego resortu komunikacji.

d3bi9kg
d3bi9kg

Jens Haug, główny specjalista w wydziale sytuacji kryzysowych Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji, oświadczył, że nagrania wyraźnie ujawniły wymianę poleceń między członkami załogi, która doprowadziła do schowania podwozia.

- To, co usłyszeliśmy, potwierdziło wstępną teorię, że przyczyną wypadku był błąd człowieka - podkreślił.

Do wypadku doszło 25 sierpnia. Polski samolot z czteroosobową załogą, który miał lecieć do Helsinek, przerwał start i osiadł na brzuchu. Pożaru nie było. Załodze udało się wydostać na płytę lotniska. Samolot należał do firmy Exin, świadczącej usługi czarterowe dla firmy kurierskiej DHL.

18 marca br. samolot tego samego typu, również należący do firmy Exin, lądował przymusowo na zamarzniętym jeziorze Ulemiste, gdy nie powiodła się próba lądowania na lotnisku w Tallinie. Pilot doznał wtedy obrażeń i trafił do szpitala.

d3bi9kg

Jens Haug nie chciał się w czwartek jednoznacznie wypowiedzieć, czy polecenie schowania podwozia za wcześnie wydał pilot, czy też pochopnie postąpił mechanik. -Trzeba teraz ustalić, czy do wypadku doszło z powodu niewystarczającego przeszkolenia załogi w zakresie współpracy, braku jasności w kwestiach procedur, czy z jakichś innych przyczyn - oświadczył. Dodał też, że trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy śledztwo się zakończy.

Haug poinformował, że w polskiej maszynie nie stwierdzono żadnych usterek technicznych i że nie ma potrzeby prowadzenia dalszych badań pod tym kątem.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj