Biuro ogłosiło upadłość. Polscy uczniowie nie mogli wylecieć na konkurs Odyseja Umysłu
Grupa około 50 polskich uczniów, którzy zakwalifikowali się do finału międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu, z powodu upadłości biura turystycznego miała problemy z wylotem do Stanów Zjednoczonych. Pomoc zaoferowały władze samorządowe i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Wielki Światowy Finał Odysei Umysłu, zwany też mistrzostwami świata, odbędzie się w dniach 22-26 maja na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing w Stanach Zjednoczonych.
Jak poinformował Wojciech Radziwiłowicz z Fundacji Odyssey of the Mind Polska, zakwalifikowało się 16 drużyn uczniowskich z całej Polski. Siedem z nich miało problem z wylotem do Stanów, gdyż wykupiło bilety na samolot za pośrednictwem biura turystycznego Viki Travel z Kwidzynia. W niedzielę dotarła do nich wiadomość od właścicielki, że biuro ogłasza upadłość i nie zrealizuje zobowiązań związanych z wylotem uczniów do Stanów Zjednoczonych.
Agnieszka Miklaszewicz z Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego powiedziała, że zarejestrowana w Gdańsku firma Viki Travel ma status agenta turystycznego. - To biuro turystyczne tylko z nazwy. Nie jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Nie ma w związku z tym zabezpieczenia finansowego ze strony marszałka województwa. Mamy tu przypadek jawnego oszustwa, którego ofiarą padły niestety dzieci. Poszkodowani mogą dochodzić swoich roszczeń wyłącznie na drodze powództwa sądowego. W tej sytuacji powinni także powiadomić prokuraturę - powiedziała Miklaszewicz.
- Sprawy przybierają dobry obrót - powiedział Radziwiłowicz. Poinformował, że dwóm drużynom w sfinansowaniu biletów pomógł prezydent Gdyni, jednej drużynie - prezydent Gdańska, jednej - prezydent Wrocławia, a jednej - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Według niego, trwają rozmowy dotyczące sfinansowania biletów dla kolejnych dwóch drużyn - z Chorzowa i Czarnkowa koło Torunia.
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży (Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych). Ma inspirować rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów i uczyć pracy w zespole. Drużyna startująca w konkursie składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera.
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć tzw. problemów długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują, jak to, co w ich pomysłach najlepsze połączyć w 8-minutową prezentację - którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności.
Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z tzw. problemem spontanicznym - niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.
W Polsce program Odyseja Umysłu prowadzony jest od ponad 20 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie kilkanaście tysięcy polskich Odyseuszy.
W roku szkolnym 2012-2013 w Odysei Umysłu brało udział 2590 młodych Polaków skupionych w 388 drużynach z 222 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.
Do tej pory na finałach w Stanach Zjednoczonych drużyny z Polski 17 razy zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 12 razy sięgnęły po srebrne medale, siedem razy - po medale brązowe, sześć razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i trzy razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play. Więcej sukcesów odnoszą jedynie amerykańscy gospodarze oraz Chińczycy.