Polska"Biuletyn IPN" o gen. Jaruzelskim

"Biuletyn IPN" o gen. Jaruzelskim

W lutym ukaże się "Biuletyn Instytutu
Pamięci Narodowej" z materiałami archiwalnymi na temat możliwych
związków gen. Wojciecha Jaruzelskiego ze stalinowską Informacją
Wojskową - dowiedziała się PAP w źródle związanym z IPN.

Dobrze poinformowany rozmówca PAP powiedział, że publikacja trochę się opóźnia, bo historycy IPN przeszukują jeszcze teczki osób, z którymi na różnych etapach kariery stykał się Jaruzelski.

Może być w nich coś, co wzbogaci naszą wiedzę - dodał informator PAP. Podkreślił, że z każdą taką teczką trzeba się dokładnie zapoznać, by przekonać się, czy może w niej być coś interesującego.

W czerwcu 2005 r. ujawniono pierwsze informacje, że z materiałów IPN wynika, iż Jaruzelski był od 1946 r. tajnym współpracownikiem Informacji o pseudonimie "Wolski". Na swych stronach internetowych IPN ujawnił odkryte wówczas dokumenty o Jaruzelskim.

Był to list szefa oddziału II Sztabu Generalnego z maja 1949 r. gen. Wacława Komara do szefa Głównego Zarządu Informacji płk. Stefana Kuhla. Komar pyta Kuhla, czy grupa wymienionych oficerów - wśród nich "ppłk Jeruzalski Wojciech" - może służyć w zwiadzie wojskowym w II oddziale SG. Jest też odpowiedź Informacji do SG, że nie wnosi ona sprzeciwu.

Kolejny dokument to notatka oficera Informacji o tych oficerach. Autor pisze o "Jeruzalskim", że jest on tajnym informatorem o pseudonimie "Wolski" zwerbowanym 23 marca 1946 r. "na uczuciach patriotycznych". Według notatki, "Jeruzalski" to "dobry tajny współpracownik, nadający się na rezydenta".

Sam Jaruzelski nie komentował tego. Mówił tylko, że nasilają się ataki, pomówienia i polowanie na jego osobę.

W listopadzie 2005 r. w archiwach IPN odkryto nowy dokument na temat sprawy - dotyczący "spraw ewidencyjnych z lat 1945-1970". Kierujący wówczas IPN Leon Kieres zapowiedział opublikowane w jednym z najbliższych "Biuletynów IPN" wszystkich dokumentów na ten temat.

Według Kieresa, nowy dokument "nie zaprzeczał" wcześniejszym informacjom. Zdaniem Andrzeja Grajewskiego, szefa kolegium IPN, dokument potwierdzał je i w tym sensie "nie wnosił nic nowego". Zapytany, czy Jaruzelski był agentem, Grajewski odpowiedział: na to odpowie specjalista po analizie.

Zgodnie z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego o powszechnym dostępie do dokumentów IPN, każdy może dołączyć sprostowanie do swych akt z IPN. Jaruzelski nie wykluczał, że złoży takie sprostowanie.

Informacja Wojskowa była uzależnionym od Związku Radzieckiego organem kontrwywiadu wojskowego działającym w Polsce w latach 1944- 1957, odpowiedzialnym obok UB za represje wśród żołnierzy wojska oraz Armii Krajowej. W 1957 r. przekształcono ją w Wojskową Służbę Wewnętrzną. Dziś zbrodnie Informacji bada pion śledczy IPN.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)