Biskupin - Google Doodle upamiętnia 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie

Biskupin w Google Doodle. Google świętuje dziś 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie.

Biskupin  -  Google Doodle upamiętnia 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie
Źródło zdjęć: © iStock.com | iStock

Biskupin w Google Doodle

Najsłynniejsza przeglądarka internetowa – Google umieściła dziś (31.08.2018) specjalne Doodle upamiętniające 85.rocznicę odkrycia osady w Biskupinie. Z tej okazji w wyszukiwarkach Google wszystkich Polaków pojawiła się wyjątkowa, okolicznościowa grafika nawiązująca do drewnianej
osady.

Biskupin – odkrycie osady

Zrekonstruowany gród biskupiński znajduje się w położonym na trasie nr 5 z Poznania do Bydgoszczy Biskupinie. Na jego terenie powstało wyjątkowe Muzeum Archeologiczne. Tędy wiedzie również Szlak Piastowski. Fragmenty prehistorycznego grodu zostały zauważone w 1933 roku. Wówczas na skutek prowadzonych prac melioracyjno-irygacyjnych obniżył się poziom wody w pobliskim jeziorze Biskupińskim, przez co ukazały się fragmenty starożytnych umocnień. Z początku miejscowi chłopi zaczęli odnajdywać różnego rodzaju zabytkowe przedmioty, nie mając pojęcia o ich prawdziwej wartości. Dopiero dzieci uczęszczającej do miejscowej, wiejskiej szkoły o dziwnych zjawiskach poinformowały nauczyciela – Walentego Szwajcera. Szwajcer nagłośnił sprawę powiadamiając o odkryciu prof. Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Badania wykopaliskowe rozpoczęto w 1934 i trwały one aż do wybuchu II wojny światowej.

Gród w Biskupinie – o osadzie

Osada, której zrekonstruowany fragment jest dziś dostępny dla turystów, powstała prawdopodobnie koło 700 lat p.n.n. Położona była na niewielkiej wyspie otoczonej drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości 6 m. Ponad nim górowała charakterystyczna strażnicza wieża z bramą wjazdową. Tuż obok bramy mieścił się plac główny przeznaczony do zebrań i targów. Kolejno w rzędach ustawione były drewniane dachu z dachem pokrytym trzciną. W środku domostwa dzieliły się na dwie części. Jedną stanowiła główna izba z paleniskiem oraz łóżkiem dla całej rodziny, drugą przedsionek przeznaczony dla zwierząt. Wiadomo, że gród zamieszkiwało 600-800 mieszkańców. Trudnili się przede wszystkim uprawą roli, hodowlą zwierzą oraz rzemiosłem takim jak: tkactwo, garncarstwo, odlewanie narzędzi z brązu oraz żelaza.

Festyn Archeologiczny we wrześniu

Na terenie Biskupina od kilku lat we wrześniu organizowany jest przygotowany z wielką starannością Festyn Archeologiczny. Wydarzenie trwa tydzień i odbywają się na nim liczne imprezy wraz z atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz prelekcjami. Na festynie można zobaczyć dzieła rękodzielników oraz interesujące wystawy tematyczne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)