PolskaBiskupi: zamykamy sprawę lustracji w polskim Kościele

Biskupi: zamykamy sprawę lustracji w polskim Kościele

Sprawa lustracji polskich biskupów jest zamknięta - głosi wydane oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski. KEP podkreśla, że Episkopat nie będzie odnosił się do "tego rodzaju materiałów", które mogłyby pojawić się w przyszłości.

Biskupi: zamykamy sprawę lustracji w polskim Kościele
Źródło zdjęć: © PAP

Jak napisali biskupi, w liście Stolicy Apostolskiej, skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika, stwierdzono, że nie ma żadnych podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze Służbami Bezpieczeństwa PRL. W związku z tym biskupi "sprawę lustracji uznają za zamkniętą".

W liście tym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone stwierdza m.in., że polscy biskupi, mimo iż nie byli do tego zobowiązani, zmierzyli się odważnie z przeszłością okresu komunistycznego, który był czasem ograniczania wolności człowieka, walki z religią, Kościołem i jego przedstawicielami, czego wyrazem są także materiały gromadzone przez służby bezpieczeństwa PRL-u przeciwko duchowieństwu.

Całości listu Stolicy Apostolskiej jednak nie opublikowano. W styczniu ks. Kloch informował, że Watykan po zapoznaniu się z materiałami Kościelnej Komisji Historycznej nt. biskupów, których SB zarejestrowała jako tajnych współpracowników, nie podjął żadnych decyzji personalnych, uznając, iż nie ma ku temu powodów. Zapowiadano wówczas, że pełna treść listu Stolicy Apostolskiej zostanie przedstawiona biskupom podczas 347. Zebrania Plenarnego KEP.

Polscy biskupi wyrazili też w swoim oświadczeniu "pełną solidarność i uznanie" dla abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego w Polsce. Podkreślili, że mimo iż jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej i obywatel Watykanu nie podlegał ocenie Kościelnej Komisji Historycznej i Zespołu ds. Oceny Etyczno-Prawnej, sam poprosił o udostępnienie i ocenę materiałów zgromadzonych na swój temat w IPN.

"Rejestracji Ks. Józefa Kowalczyka jako tzw. kontaktu informacyjnego, dokonanej bez Jego wiedzy i zgody, nie można w żadnym wypadku uznać za działalność agenturalną" - napisali hierarchowie. Dodają w nim, że abp Kowalczyk nie może ponosić odpowiedzialności za meldunki, jakie pracownicy dyplomatyczni, będący jednocześnie agentami, składali do swoich przełożonych.

W lutym w 2007 r. abp Michalik sam ujawnił, że w 1975 r. SB zarejestrowała go, bez jego wiedzy i zgody, jako agenta. Komisja historyczna uznała, że z punktu widzenia formalnoprawnego nie ma podstaw, by stwierdzić jego rzeczywistą współpracę. On sam mówił, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem; nie ma żadnych jego raportów.

We wtorek abp Michalik mówił: "Myśmy byli kategorią ludzi, która była na celowniku ówczesnych władz i przecież nie można było traktować tych ludzi jako podludzi, tylko trzeba było z nimi rozmawiać kulturalnie.(...) Potem nagle się okazuje, że rozmowy były relacjonowane, tak jak ten ktoś chciał".

Kościelna Komisja Historyczna została powołana przez KEP 18 października 2006 r. po serii publikacji medialnych na temat współpracy duchownych ze służbami bezpieczeństwa PRL. Jej celem było zbadanie działań służb bezpieczeństwa PRL wobec duchownych, analizowała akta zgromadzone w IPN. Prace zakończyła rok później, a wyniki przekazała do Watykanu.

W styczniu rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch informował, że Stolica Apostolska po zapoznaniu się z materiałami Kościelnej Komisji Historycznej nt. biskupów, których SB zarejestrowała jako tajnych współpracowników, nie podjęła żadnych decyzji personalnych, uznając, iż nie ma ku temu powodów.

Zapowiedział wówczas, że pełna treść listu Stolicy Apostolskiej zostanie przedstawiona biskupom podczas 347. Zebrania Plenarnego KEP. Materiały SB na temat żyjących biskupów Kościoła katolickiego w Polsce jako pierwsza analizowała Kościelna Komisja Historyczna. Wyniki prac komisji ocenił wstępnie powołany przez Episkopat zespół do spraw oceny etyczno-prawnej, a następnie, za pośrednictwem Nuncjatury, przesłano je do Watykanu.

Z materiałami tymi zapoznała się watykańska Kongregacja ds. Biskupów, w której gestii leżą decyzje personalne, dot. biskupów na całym świecie. To ta kongregacja ocenia kandydatów na biskupów i przedstawia ich następnie papieżowi do akceptacji. Podejmuje również decyzje w sprawie zwolnienia biskupa z pełnionego urzędu.

Według komunikatu Kościelnej Komisji Historycznej, która zakończyła swoje prace w czerwcu 2007 roku, kilkunastu spośród ponad 130 obecnych biskupów zostało zarejestrowanych przez organa bezpieczeństwa PRL jako tajni współpracownicy lub kontakty operacyjne, względnie kontakt informacyjny, a jeden został zarejestrowany jako agent wywiadu PRL.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)