Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski
Na rozpoczynającym się dziś Zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskupi wybiorą nowego przewodniczącego. Zastąpi on sprawującego ten urząd obecnie arcybiskupa Józefa Michalika. Hierarcha zakończy w ten sposób 10 lat pracy na tym stanowisku.
Przewodniczący jest wybierany na pięć lat. Po tym czasie może pełnić jeszcze tylko jedną kadencje - tak było w przypadku arcybiskupa Michalika.
Wśród mocnych kandydatów przed głosowaniem wymienia się arcybiskupów Wacława Depo i Stanisława Gądeckiego oraz kardynała Kazimierza Nycza. Mówi się też o innych kandydatach, arcybiskupach: Stanisławie Budziku, Marku Jędraszewskim i Henryku Hoserze. Samo głosowanie jest tajne. Kandydatury będą zgłoszone dziś do obiadu. Później nastąpi przerwa, a po niej głosowania.
Przewodniczącym Episkopatu Polski może zostać każdy biskup kierujący diecezją. Po odjęciu arcybiskupa Michalika jest ich 43. Wybierają biskupi diecezjalni i ich zastępcy (biskupi pomocniczy). W sumie to 95 osób.
Jeżeli pierwsze głosowanie nie wyłoni zwycięzcy (50 procent głosów plus jeden), przeprowadzane jest następne. Kiedy i to nie przyniesie rozwiązania, wówczas następuje trzecie głosowanie. Tym razem pomiędzy dwoma biskupami, którzy zdobyli najwięcej głosów w drugiej turze. Oprócz przewodniczącego wybrany zostanie jego zastępca.
Tym razem głosowanie poprzedzi dyskusja o priorytetach Kościoła w Polsce. Będzie ona prowadzona w oparciu o papieską adhoratacje „ Ewangelii Gudium” i wnioski z lutowej wizyty „ad limina apostolorum” Episkopatu Polski. To podczas tej wizyty Franciszek uczulał biskupów, aby ”nikt z zewnątrz nie rozbijał ich jedności.”
Oprócz wyborów ważnymi tematami dwudniowego zebrania Episkopatu Polski będą kanonizacja Jana Pawła II i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.
Na koniec zebrania, w czwartek (13.03.), biskupi zbiorą się na mszy, aby w ten sposób razem podziękować za rok pontyfikatu papieża Franciszka.