PolskaBiskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski

Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski

Na rozpoczynającym się dziś Zebraniu plenarnym Episkopatu Polski biskupi wybiorą nowego przewodniczącego. Zastąpi on sprawującego ten urząd obecnie arcybiskupa Józefa Michalika. Hierarcha zakończy w ten sposób 10 lat pracy na tym stanowisku.

Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

Przewodniczący jest wybierany na pięć lat. Po tym czasie może pełnić jeszcze tylko jedną kadencje - tak było w przypadku arcybiskupa Michalika.

Wśród mocnych kandydatów przed głosowaniem wymienia się arcybiskupów Wacława Depo i Stanisława Gądeckiego oraz kardynała Kazimierza Nycza. Mówi się też o innych kandydatach, arcybiskupach: Stanisławie Budziku, Marku Jędraszewskim i Henryku Hoserze. Samo głosowanie jest tajne. Kandydatury będą zgłoszone dziś do obiadu. Później nastąpi przerwa, a po niej głosowania.

Przewodniczącym Episkopatu Polski może zostać każdy biskup kierujący diecezją. Po odjęciu arcybiskupa Michalika jest ich 43. Wybierają biskupi diecezjalni i ich zastępcy (biskupi pomocniczy). W sumie to 95 osób.

Jeżeli pierwsze głosowanie nie wyłoni zwycięzcy (50 procent głosów plus jeden), przeprowadzane jest następne. Kiedy i to nie przyniesie rozwiązania, wówczas następuje trzecie głosowanie. Tym razem pomiędzy dwoma biskupami, którzy zdobyli najwięcej głosów w drugiej turze. Oprócz przewodniczącego wybrany zostanie jego zastępca.

Tym razem głosowanie poprzedzi dyskusja o priorytetach Kościoła w Polsce. Będzie ona prowadzona w oparciu o papieską adhoratacje „ Ewangelii Gudium” i wnioski z lutowej wizyty „ad limina apostolorum” Episkopatu Polski. To podczas tej wizyty Franciszek uczulał biskupów, aby ”nikt z zewnątrz nie rozbijał ich jedności.”

Oprócz wyborów ważnymi tematami dwudniowego zebrania Episkopatu Polski będą kanonizacja Jana Pawła II i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie.

Na koniec zebrania, w czwartek (13.03.), biskupi zbiorą się na mszy, aby w ten sposób razem podziękować za rok pontyfikatu papieża Franciszka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)