Biskupi: UE powinna szanować życie od poczęcia do końca
Europejscy biskupi zaapelowali do szefów państw
i rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej o szacunek dla
życia od poczęcia do naturalnego końca i krzewienie rodziny jako
"naturalnego związku między mężczyzną a kobietą" oraz o uznanie
chrześcijańskiego dziedzictwa kontynentu.
Wezwanie to znalazło się w ogłoszonym w sobotę "Orędziu z Rzymu", przyjętym podczas obrad Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, zorganizowanych w Wiecznym Mieście z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich.
W przesłaniu przypomniano, że "poszanowanie praw obywatelskich jednostek nie może szkodzić małżeństwu i rodzinie jako fundamentom społeczeństwa".
"Zwracamy się z prośbą o to, by Unia Europejska kierowała się wartościami i zasadami, które zainspirowały jedność europejską od jej początku, a którymi są: godność ludzka, równość między mężczyzną a kobietą, pokój i wolność, pojednanie i wzajemny szacunek, solidarność i pomocniczość, państwo prawa, dążenie do wspólnego dobra" - brzmi orędzie europejskich biskupów.
Podkreślono w nim, że wartości te są "niezbędne, zwłaszcza w obliczu odradzania się w naszych krajach tendencji nacjonalistycznych, rasistowskich, ksenofobicznych oraz narodowych egoizmów".
"Instytucje europejskie powinny działać w ramach swoich kompetencji, nie zaś tych należących do państw narodowych" - oświadczyli przedstawiciele Episkopatów krajów unijnych.
"Dlatego - dodali - apelujemy do krajów członkowskich, prosząc je, by w ramach swego demokratycznego prawodawstwa respektowały życie od poczęcia do naturalnego końca i krzewiły rodzinę jako naturalny związek między mężczyzną a kobietą w małżeństwie".
W orędziu mowa jest także o potrzebie "zbliżenia obywateli do instytucji politycznych dalekich i trudnych do zrozumienia" oraz znalezienia wspólnego rozwiązania obecnych problemów, które pozwoli "przezwyciężyć obecną przerwę na refleksję w Europie".
"Prosimy o to, aby osiągnięte rozwiązanie instytucjonalne chroniło godność i wypływające z niej wartości, jak wolność religijna we wszystkich swych wymiarach, prawa instytucjonalne Kościołów i wspólnot religijnych, i by w bezpośredni sposób uznało chrześcijańskie dziedzictwo naszego kontynentu" - zaapelowali biskupi.
Swe orędzie przekazali premierowi Włoch Romano Prodiemu, udającemu się do Berlina na szczyt szefów państw i rządów Unii Europejskiej z okazji jej pięćdziesięciolecia.
Sylwia Wysocka