Trwa ładowanie...
d2l3rvo

Biskupi udzielają dyspensy od postu w pierwszy dzień majówki

Konferencja Episkopatu Polski udzieliła dyspensy od postu w piątek 1 maja. Powodem nie jest długi weekend majowy, a przypadające w ten dzień święto – uroczystość św. Józefa Robotnika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biskupi udzielają dyspensy od postu w pierwszy dzień majówki
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d2l3rvo

Biskupi diecezjalni podczas plenarnego zebrania Konferencji Episkopatu Polski podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od postu w dniu 1 maja 2015 r. Dzień ten przypada w tym roku w piątek, który w Kościele rzymskokatolickim jest dniem wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Decyzję podjęto w oparciu o kanon prawa kanonicznego, który mówi o tym, że „biskupi diecezjalni mogą dyspensować wiernych – ilekroć uznają to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium”.

- Tego typu dyspensy są udzielane, gdy dzień postny wypada w święto lub uroczystość i tak właśnie jest w odniesieniu do dnia 1 maja, kiedy w liturgii jest uroczystość św. Józefa Robotnika. Należy to uznać za powód udzielenia dyspensy – mówi Wirtualnej Polsce ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Udzielenie dyspensy ma także związek z przesunięciem na 2 maja obchodów Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, rozpoczynających się dzień wcześniej nieszporami.

d2l3rvo

W Kościele rzymskokatolickim prawem o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku są zobowiązane wszystkie osoby wierzące, które ukończyły 14 rok życia. Wyjątkiem są te piątki, w które przypada jakaś uroczystość kościelna, tak jak ma to miejsce 1 maja 2015 r.

Oznacza to także, że w pierwszy dzień tegorocznej majówki, wierzący, którzy wybiorą się na grilla, bez wyrzutów sumienia mogą wrzucać na ruszt karkówkę.

d2l3rvo

Podziel się opinią

Share

d2l3rvo

d2l3rvo
Więcej tematów