ŚwiatBiskupi: 30 marca "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w Łagiewnikach

Biskupi: 30 marca "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w Łagiewnikach

30 marca w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach zostanie przekazana wiernym "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" w związku z wyniesieniem na ołtarze papieża Jana Pawła II - zapowiedział sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.

Na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowych obrad episkopatu bp Polak mówił, że biskupi omawiali m.in. różne formy przygotowania Kościoła w Polsce do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, która nastąpi 27 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Rzymie.

- Staramy się skupić na jednej inicjatywie, nazywanej "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" - powiedział Polak.

Zapowiedział, że 30 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach iskra zostanie przekazana młodzieży z całej Polski, różnym instytucjom i przedstawicielom życia politycznego, społecznego i gospodarczego, by ci następnie przekazali ją do swoich środowisk.

Następnie w Niedzielę Palmową w katedrach diecezjalnych iskra zostanie przekazana do wszystkich parafii, a 27 kwietnia będzie można zabrać ją do swoich domów. Bp Polak powiedział, że iskra ta ma przypominać o przesłaniu Jana Pawła II, by kształtować w sobie wyobraźnię miłosierdzia.

Hierarcha zapowiedział też msze św. dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Pierwsza z nich odbędzie się 28 kwietnia na pl. św. Piotra w Rzymie, kolejne - 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca, w Dniu Dziękczynienia w Warszawie. Dziękczynienie ma się odbyć we wszystkich diecezjach.

Dziennikarze pytali też biskupów o praktyczne wnioski z adhortacji "Evangelii Gaudium", w której papież Franciszek pisze m.in. o potrzebie misyjnego nawrócenia.

- Potrzeba ducha, który rozumie, że trzeba wychodzić z misją, nie tyle przekreślając dotychczasowe instytucje, ile rozumiejąc ich ograniczenie - powiedział nowy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Przypomniał ewangeliczną przypowieść o Dobrym Pasterzu, który zostawia 99 owiec, by szukać jednej. - To jest problem, dlatego że praktycznie jesteśmy przyzwyczajeni do bycia z 99, a ta jedna - mówimy - to małe straty. Tymczasem to jest ta odwrotność misyjna, która powinna kierować nas do otwarcia się na drugiego człowieka, który jest zagubiony - zauważył abp Gądecki.

Dodał, że to nie tylko kwestia "zawodowych głosicieli Słowa Bożego, bo tymi się niewiele zrobi", ale sprawa każdego ochrzczonego człowieka. - To misyjne otwarcie jest wtedy nawróceniem, kiedy cały Kościół się nawraca i każdy rozumie, że powinien się skierować do drugiego człowieka - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)