Trwa ładowanie...
d3itnuc

Biskup negujący Holokaust przegrał z niemieckim wymiarem sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił pozew biskupa Richarda Williamsona, negacjonisty Holokaustu przeciwko niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Chodzi o słowa Brytyjczyka z wywiadu telewizyjnego dla szwedzkiej telewizji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski biskup-tradycjonalista Richard Williamson zaprzecza Holokaustowi
Brytyjski biskup-tradycjonalista Richard Williamson zaprzecza Holokaustowi (Forum, Fot: Jens Falk/dapd)
d3itnuc

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu odrzucili właśnie pozew 78-letniego biskupa-tradycjonalisty Richarda Williamsona przeciwko niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Biskup zarzucił ETPC, że orzeczenie o winie za podżeganie do nienawiści, naruszył prawo do wolności słowa. Wyrok zapadł po tym, jak Williamson w listopadzie 2008 r. udzielił wywiadu szwedzkiej telewizji. Zaprzeczył wówczas Holokaustowi oraz istnieniu komór gazowych w niemieckich obozach zagłady.

Brytyjski duchowny, wnosząc pozew do ETPC, argumentował, że wywiad przeprowadzony przez szwedzką telewizję w Niemczech nie był zrobiony z myślą o widzach znad Odry. Podnosił też, że w Szwecji, inaczej niż w Niemczech, negowanie Holokaustu nie jest karalne.

d3itnuc

"Rani godność ofiar Holokaustu"

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił pozew brytyjskiego biskupa, uzasadniając, że były duchowny Bractwa im. Św. Piusa X nigdy nie zdystansował się od swoich wypowiedzi, które "ranią godność ofiar Holokaustu". O tyle kara grzywny nałożona przez niemiecki wymiar sprawiedliwości jest dopuszczalna i "w demokratycznym społeczeństwie konieczna".

Sąd w Ratyzbonie skazał Richarda Williamsona w 2010 r. na karę grzywny w wysokości 10 tys. euro. W 2012 r. musiał opuścić Bractwo Św. Piusa X.

d3itnuc

Czytaj też: 90-letnia Haverbeck pozostanie w więzieniu za kłamstwo oświęcimskie

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3itnuc

Podziel się opinią

Share

d3itnuc

d3itnuc
Więcej tematów