Trwa ładowanie...

Biskup Edward Janiak odnaleziony. Jego przełożony zawiadamia Nuncjaturę

Po tym, jak dziennikarze ustalili, że biskup Edward Janiak wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej, choć miał ją opuścić, na sprawę zareagował biskup kaliski Damian Bryl. Informacje o pobycie bpa Janiaka zostały przekazane w sobotę Nuncjaturze Apostolskiej.

Share
Biskup Edward Janiak odnalazł się w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie.
Biskup Edward Janiak odnalazł się w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie.Źródło: Facebook, Fot: Facebook
dtqc4rl

- W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie. Ze względu na obowiązujące biskupa Edwarda Janiaka ograniczenia nałożone przez Stolicę Apostolską biskup kaliski poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską - przekazał w specjalnym oświadczeniu ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

"Głos Wielkopolski" ustalił, że biskup Edward Janiak obecnie przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas w Złoczewie. O tym, że ukarany duchowny wciąż przebywa na terenie diecezji kaliskiej, powiedziała dziennikarzom osoba związana z Kościołem, która chciała zachować anonimowość. Pod koniec marca Watykan ogłosił, że bp Janiak ma diecezję opuścić. To kara za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych wobec dzieci.

dtqc4rl

Dziennik skontaktował się telefonicznie z biskupem Janiakiem. Były ordynariusz diecezji kaliskiej potwierdził, że przebywa w Złoczewie. Twierdził, że to z powodu szczepienia na koronawirusa. W piątek miał otrzymać drugą dawkę. Zapewnił, że jeśli będzie się dobrze czuł, to za kilka dni opuści diecezję kaliską.

Duchowny nie chciał jednak zdradzić, gdzie będzie mieszkał. "To tajemnica" - powiedział. Podkreślał także że już wcześniej, po decyzji Watykanu, nie przebywał w Złoczewie.

Przypomnijmy, w marcu były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak i abp senior Sławoj Leszek Głódź zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobowiązani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Sprawa ks. Andrzeja Dymera. Krzysztof Śmiszek o decyzji komisji ds. pedofilii: to skandal

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtqc4rl

Podziel się opinią

Share
dtqc4rl
dtqc4rl
Więcej tematów