PolskaBiskup Dec: gender gorszy niż głód

Biskup Dec: gender gorszy niż głód

Gender. Biskup Ignacy Dec był gościem na XII pikniku Dziękczynienia w Rodzinie organizowanego przez Tadeusza Rydzyka. Biskup powiedział m.in. że ideologia gender jest największym zagrożeniem dla świata.

Biskup Ignacy Dec przemawiał w Toruniu
Biskup Ignacy Dec przemawiał w Toruniu
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Tytus Żmijewski, Tytus ¯mijewski

Biskup Ignacy Dec znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi i ataków przeprowadzanych w kierunku "ideologii gender". W zeszłym roku podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę mówił o przetaczającej się przez Europę "fali", która ma spustoszyć kontynent. To fala "neomarksistowska, liberalno-lewacka", kolejna po "oświeceniowej, bolszewickiej, nazistowskiej i banderowskiej".

Także tym razem biskup, korzystając z zaproszenia na XII Dziękczynienie w Rodzinie, opowiadał o historiozofii i przestrzegał przed lekceważeniem ideologii gender.

- Nie dziwimy się, że wnikliwi obserwatorzy życia społecznego są zdania, że aktualnie największym zagrożeniem ludzkości nie są choroby zakaźne i głód ani nawet katastrofy ekologiczne, ale właśnie ideologia gender, która jest nową odmianą marksizmu, szczególnie filozofii Fryderyka Engelsa, która uderza wprost w małżeństwo i w rodzinę, sprowadzając ludzi do poziomu zwyrodniałych istot niezdolnych do przekazywania dalej życia - mówił podczas niedzielnej homilii biskup.

Koronawirus. Nadchodzi klęska głodu

Słowa biskupa zbiegły się z komunikatem wydanym przez zastępcę sekretarza generalnego ONZ Marka Lowcocka. Ostrzegł on przed klęskami głodu, które mogą dotknąć Sudan Południowy, północno-wschodnią Nigerię, Demokratyczną Republikę Konga i Jemen. Ten ostatni kraj zmagał się zresztą niedawno z głodem na niespotykaną skalę ze względu na prowadzone tam działania wojenne. Oddziały wkraczające na teren przeciwnika niszczyły instalacje wody pitnej i sieci irygacyjne.

Klęski głodu, które zapowiada Lowcock związane są z epidemią COVID-19, która przerywa łańcuchy dostaw na całym świecie. Trudno oszacować jaka jest skala zjawiska niedożywienia w Polsce, ponieważ Główny Urząd Statystyczny nie prowadzi takich badań (podaje liczbę osób zagrożonych lub żyjących w ubóstwie). Według szacunków Polskiego Czerwonego Krzyża z 2018 roku w Polsce było ponad pół miliona niedożywionych dzieci.

Koronawirus i głód. Dramatyczna sytuacja w Brazylii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (529)