Birma: z wojska zwolniono 68 żołnierzy, zwerbowanych jako dzieci
Władze Birmy zwolniły ze służby wojskowej 68 młodych ludzi, którzy zostali wcieleni do sił zbrojnych, gdy byli niepełnoletni - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych w komunikacie, wzywając do zwolnienia wszystkich dzieci żołnierzy.
07.08.2013 | aktual.: 07.08.2013 11:08
W czerwcu 2012 roku ONZ i władze birmańskie podpisały plan działania, mający na celu zapobieganie werbunkowi dzieci i powrót do życia w cywilu młodych, którzy już znaleźli się w wojsku.
W środę zwolniono do cywila największą liczbę młodych ludzi od podpisania tego planu. Wcześniej łącznie do życia w cywilu powróciło 176 młodych ludzi. Mimo tych kroków armia, często oskarżana o łamanie praw człowieka, wciąż werbowała dzieci, ale w mniejszych niż wcześniej liczbach - twierdzi ONZ.
- Nadszedł czas na masowe zwolnienie wszystkich dzieci ze służby w birmańskiej armii - oświadczyła przedstawicielka ONZ w Birmie Shalini Bahuguna.
Nie ma żadnych wiarygodnych danych dotyczących liczby niepełnoletnich pełniących służbę w birmańskiej armii. Wiele grup rebelianckich wywodzących się z mniejszości etnicznych także jest oskarżanych o werbowanie dzieci żołnierzy.
W 2011 roku rządzący Birmą od 1962 roku wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.