Bilans rządów "kalifatu" IS w Syrii: 4 144 wykonane wyroki śmierci
• To liczba zabitych od proklamowania "kalifatu" w czerwcu 2014 roku
• Raport w tej sprawie ogłosiło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka
29.04.2016 | aktual.: 29.04.2016 18:09
Ofiary były najczęściej oskarżane o apostazję, szpiegostwo, próbę dezercji z szeregów organizacji Państwo Islamskie, kontrabandę alkoholu i współpracę z wrogami IS.
Co najmniej 2 234 spośród straconych lub zamordowanych w inny sposób to cywile, a 84 to niepełnoletni.
Organizacja kierująca się radykalnym sunnickim islamem stworzona przez okrutnego, wykształconego i bezgranicznie ambitnego 44-letniego imama Abu Bakra al-Bagdadiego, który ogłosił się "kalifem", utrzymuje w szachu Irak osłabiony przez wojnę i napięcia religijne oraz Syrię, pogrążoną od pięciu lat w wojnie domowej.
Bagdadi w 2003 roku przyłączył się do zbrojnego ruchu oporu przeciwko amerykańskiej okupacji Iraku jako członek ugrupowania terrorystycznego Tawhid wa Dżihad, czyli Monoteizm i Święta Wojna. Trzy lata później przekształciło się ono w filię Al-Kaidy w Iraku.
"Kalif" ma na swym koncie doświadczenie ponad trzyletniego pobytu w amerykańskim obozie jenieckim na terenie Iraku. Jego wielka kariera jako przywódcy najbardziej agresywnego i okrutnego ruchu dżihadystowskiego rozpoczęła się natychmiast po zabójstwie przywódcy filii Al-Kajdy w Iraku Abu Omara al-Bagdadiego. Objął przywództwo organizacji, której nazwę zmienił w październiku 2006 roku na "Państwo Islamskie Iraku", dystansując się niezwłocznie od zabitego lidera, którego krytykuje jako "pacyfistę".
Następuje zerwanie ze "zbyt miękką" w swych działaniach Al-Kaidą i jej bojownikami w Syrii. Był to ostatni krok w kierunku proklamowania 29 czerwca 2014 roku "kalifatu islamskiego", zniesionego oficjalnie przez rząd turecki w 1926 roku.