Big Ben będzie przemianowany na wieżę Elżbiety II
Ponad połowa członków Izby Gmin, w tym przywódcy trzech największych, podpisało się pod wnioskiem o nadanie słynnej wieży zegarowej Big Ben imienia królowej Elżbiety II, która w tym roku obchodzi 60-lecie swego panowania.
Wieża zegarowa (oficjalnie Clock Tower) potocznie nazywana Big Ben (od skróconej wersji imienia sir Benjamina Halla, który zamówił dzwon o ciężarze 13,5 tony) może zostać nazwana Wieżą Elżbiety (Elizabeth Tower).
Obiekt wkomponowany architektonicznie w Pałac Westminsterski od jego wschodniej strony jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Londynu.
Wniosek o nazwanie wieży imieniem monarchini, w uznaniu jej 60-letniej nieprzerwanej służby publicznej dla kraju, złożył konserwatywny poseł Tobias Ellwood.
Przemianowanie wieży Pałacu Westminsterskiego miało już swój precedens. Podczas przebudowy zniszczonego przez pożar pałacu, największą i najwyższą wieżę południowo-zachodnią, zwaną uprzednio Wieżą Króla, nazwano Wieżą Wiktorii, panującej wówczas królowej, praprababki Elżbiety II. Ukończona w 1858 r. Wieża Wiktorii była wówczas najwyższym świeckim budynkiem w świecie.
Z sondażu ośrodka YouGov z 2 maja wynika, że w odróżnieniu od parlamentarzystów opinia publiczna nie jest entuzjastycznie nastawiona do przemianowania słynnej wieży, a najbardziej odpowiada jej powszechnie przyjęta nazwa Big Ben. Inicjatywę zmiany nazwy popiera 30% ankietowanych, a 44% jest jej przeciwna; 26% nie ma w tej sprawie zdania.
Peter Hill z dziennika "Express" nazwał inicjatywę niemądrą.
Niektórzy sądzą, że nowa nazwa mogłaby się przyjąć, jeśli będzie tak samo zgrabna i chwytliwa co Big Ben, i proponują zamianę na równie łatwo wpadającą w ucho Big Beth (zdrobnienie od imienia Elizabeth), która miałaby w dodatku lekko ironiczny podtekst.
Według sobotniego wydania dziennika "Daily Telegraph" inicjatywę przemianowania Big Bena popiera biuro rządu (odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), a Pałac Buckingham oficjalnie jej nie komentuje. Zmiana nazwy wieży leży w gestii Komisji Izby Gmin, odpowiedzialnej za zarządzanie budynkiem.
Komisja zbierze się pod koniec czerwca. Jeśli poprze zmianę nazwy, decyzję przedstawi Pałacowi Buckingham do aprobaty. Po jej uzyskaniu zostanie wyznaczona data ceremonii, na której Elżbieta II będzie honorowym gościem.