PolskaBieszczady. Wąż Eskulapa wił się po drzewie

Bieszczady. Wąż Eskulapa wił się po drzewie

Wąż Eskulapa na drzewie w Bieszczadach. Potrafi doskonale wspinać się po drzewach. W Polsce żyje ich ponad 100.

Wąż Eskulapa, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, fot: Edward Marszałek
Wąż Eskulapa, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, fot: Edward Marszałek
Źródło zdjęć: © Facebook

Wąż Eskulapa sfotografowany został na drzewie w Nadleśnictwie Krosno w województwie podkarpackim. Zdjęcie Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych opublikowała w mediach społecznościowych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Wąż wił się po jednym z drzew.

W Polsce występują cztery gatunki węży. Wąż Eskulapa potrafi doskonale wspinać się po drzewach. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest także jego rozmiar, bo długość ciała może przekroczyć nawet 2 metry. Samce są zwykle dłuższe od samic, co jest rzadkością u węży. Dorosłe osobniki są koloru oliwkowo-brązowego.

Grzybobranie 2.0. Poszliśmy z leśnikiem na grzyby, by zrobić test. Efekt nas zaskoczył

Wąż Eskulapa. Występowanie w Polsce

W Polsce ten gatunek węża występuje w Bieszczadach. Kiedyś widywany był również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz nad Popradem, jednak według danych z początku XXI w. metapopulacja bieszczadzka (Otryt i okolice, m.in. rezerwat przyrody Krywe), to jedyne jego pewne stanowisko w Polsce, mocno izolowane od najbliższych populacji z Ukrainy i Słowacji.

Wąż Eskulapa. W Polsce żyje ponad 100 osobników

Wąż Eskulapa jest bardzo rzadki - jego polską populację szacuje się na niewiele ponad 100 osobników.

Obecnie w Bieszczadach prowadzona jest czynna ochrona tego gatunku. W ramach działań zostały utworzone kopce rozrodcze, gdzie inkubowały jaja węży. Do zadań czynnej ochrony gatunku należy także wykaszanie łąk, układanie pryzm kamieni, na których węże mogą się wygrzewać.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (134)