Biedroń: poluj na pedała
W Warszawie rozpoczął się kolejny etap kampanii "Homofobia. Tak to wygląda". Zorganizowano m.in. akcję plakatowania miasta i wystawę dokumentującą przejawy homofobii w Polsce. Zaproponowano też grę komputerową, w której, jak wyjaśnia Robert Biedroń, "poluje się na pedała".
Akcja ma zwrócić uwagę na problem nietolerancji w stosunku do osób homoseksualnych.
Celem kampanii początkowo było wywołanie u odbiorców uczucia bycia zaatakowanym, znieważonym. Chcieliśmy w ten sposób dać innym odczuć, jak czują się osoby, do których te słowa (np. pedał, ciota, lesba) zazwyczaj są adresowane - podkreślał Robert BiedrońBiedroń z Kampanii Przeciw Homofobii.
Drugi etap ma pokazać, że geje i lesbijki są integralną częścią polskiego społeczeństwa. Zawsze tu byli i będą. To ludzie, których szanujemy i kochamy, są w naszych rodzinach, wśród naszych przyjaciół. Oni naprawdę się boją, słysząc mowę nienawiści i odczuwając rosnącą nietolerancję - wyjaśniał Biedroń.
Zdaniem Biedronia, określenia "pedał, ciota, lesba" używane są przez dzieci dość powszechnie jako szczególnie obraźliwe i należałoby coś zrobić, aby zwalczyć stereotyp, że "homoseksualizm, to najgorsze co może się w życiu przytrafić".
Od 26 lutego na ulicach stolicy zobaczyć można było plakaty z hasłami "Co się gapisz Lesbo?!" i "Co się gapisz Pedale?!". W poniedziałek w mieście pojawi się ich kontynuacja - plakaty ze zdjęciami Darii i Grzegorza, lesbijki i geja opatrzone napisami - "Lesba! Słyszę to codziennie. Nienawiść boli" oraz "Pedał! Słyszę to codziennie. Nienawiść boli".
W jego ocenie, kampania osiągnęła skutek, bo "zapoczątkowała dyskusję o stosowaniu wobec gejów i lesbijek przemocy.
Powołując się na dane z raportu opracowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii, który ma być opublikowany pod koniec marca, blisko 18% osób bi- i homoseksualnych doznało w ciągu 2005 i 2006 roku w Polsce przemocy fizycznej - m.in. szarpania, bicia i zaczepek- powiedział Biedroń.
W ramach drugiego etapu kampanii w poniedziałek wieczorem w Austriackim Forum Kultury przy ul. Próżnej w Warszawie otwarta zostanie wystawa dokumentująca problem homofobii w Polsce.
Na wystawie zobaczyć można wycinki z gazet, zdjęcia i filmy video obrazujące m.in. zachowania przeciwników Marszów Równości, przeczytać dowcipy o mniejszościach seksualnych, a także zagrać w grę komputerową której istotą jest, jak mówi Biedroń, "polowanie na pedała".