Biden podpisał ustawę Lend-Lease Act dla Ukrainy
Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Ma ona ułatwić wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz państw wschodniej flanki NATO. To oznacza również, że prezydent USA będzie mógł niemal samodzielne podejmować decyzje, jaki sprzęt trafi do Ukrainy.
09.05.2022 | aktual.: 10.05.2022 11:29
Dzięki wprowadzeniu ustawy proces decyzyjny zostanie skrócony praktycznie do minimum. Wszystko to ma pomóc Ukraińcom w odpieraniu rosyjskich ataków, w szczególności na wschodzie i południu kraju.
"Wojna Putina prowadzi do zniszczenia w Europie"
- Wczoraj świętowaliśmy dzień zakończenia II wojny światowej w Europie. Pamiętamy o jej konsekwencjach. Alianci obronili świat przed faszyzmem. Dzisiaj mamy kolejny ważny dzień. Wkrótce po zakończeniu II WŚ, Europa zaczęła dalej budować swoje relacje, by zbliżyć się ekonomicznie oraz dzielić się dobrobytem ekonomicznym. UE składa się z 27 państw i prowadzi wspólne relacje w wielu obszarach, które są dla nas bardzo ważne. To jest dobre dla wszystkich. (...) Wojna Putina prowadzi do zniszczenia w Europie. My jesteśmy zaangażowani w zapewnienie szacunku dla praw człowieka, pokoju, demokracji - powiedział tuż przed złożeniem podpisu Joe Biden, prezydent USA.
Prezydent dodał, że wojna jest "niezwykle brutalna", a Rosjanie dopuszczają się czynów "poza wszelkimi granicami".
Czytaj też: USA sięgają po prawo z czasów II wojny światowej. Ta decyzja może być dla Ukrainy kluczowa
- Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy - zaznaczył Biden. Zauważył, że ustawę podpisuje tuż po Dniu Zwycięstwa w Europie i w Dzień Europy.
Zełenski: historyczny krok
"Jestem wdzięczny Joe Bidenowi i USA za wsparcie w walce o naszą wolność i przyszłość. Dzisiejsze podpisanie ustawy o Lend-Lease to historyczny krok. Jestem przekonany, że znów razem wygramy. I będziemy bronić demokracji na Ukrainie. I w Europie. Jak 77 lat temu" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szybkie tempo, minimalny sprzeciw
Ustawa, która przeszła przez Kongres w szybkim tempie i przy minimalnym sprzeciwie w obu izbach, tymczasowo znosi wiele z formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Jednym ze zniesionych ograniczeń jest wymóg poniesienia wszystkich kosztów za sprzęt przez państwo otrzymujące.
Ustawa odwołuje się do programu Lend-Lease z 1941 roku, za pomocą którego USA wspierały najpierw Wielką Brytanię, a później także innych aliantów, w tym Związek Sowiecki, w walce z Niemcami hitlerowskimi.
Jeszcze w maju Kongres USA ma udostępnić administracji Bidena kolejne ok. 20 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy.