Trwa ładowanie...
d3n8if4

Białystok: znaleźli bombę. Ewakuacja dopiero w niedzielę

Ewakuowanych zostanie około 10 tys. mieszkańców Białegostoku i gminy Supraśl. Przyczyną niedzielnej akcji jest operacja podniesienia i wywiezienia ważącej około pół ton bomby z czasów II wojny światowej.
Share
Białystok: znaleźli bombę. Ewakuacja dopiero w niedzielę
Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d3n8if4

Bombę znaleziono w trakcie prac budowlanych na Ciołkowskiego w Białymstoku. Rano zamknięto okoliczne ulice, ale po kilku godzinach przywrócono na nich ruch.

Władze Białegostoku, gminy Supraśl razem z różnymi służbami zorganizowały konferencję prasową. – Bomba jest zabezpieczona i cały czas pilnowana. Teraz nie ma zagrożenia dla mieszkańców – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że zagrożenie może pojawić się w trakcie podnoszenia niewybuchu.

*Pokaz siły arsenału Stanów Zjednoczonych *

Policja i straż miejska będą chodzić od domu do domu i informować mieszkańców o ewakuacji. Dotyczy to 1 946 adresów, których mieszkańcy będę musieli opuścić w niedzielę swoje domy. Zamkniętych zostanie około 60 ulic w Białymstoku i 45 ulic w Zaściankach i Grabówce. Nie przejezdna będzie droga prowadząca do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach.

d3n8if4

Ewakuacja dotyczy wszystkich mieszkańców znajdujących się w promieniu ponad 1,3 km od miejsca znalezienia niewybuchu.

Ewakuowani będą m.in. podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Zaściankach. Zaplanowano siedem miejsc, w których mieszkańcy będą mogli przeczekać moment wywiezienia bomby. Jest to w sumie siedem szkół w Białymstoku i gminie Supraśl. Wszyscy zostaną tam dowiezieni autobusami.

   UM Białystok
Źródło: UM Białystok

Bomba większa niż inne

- Bomba waży ok. 500 kg, z czego ok. 220 kg może stanowić środek wybuchowy - mówił Tadeusz Truskolaski. Chorąży saper Mariusz Kujawa dodał, że zazwyczaj bomby z czasów II wojny światowej są o połowę mniejsze.

Do Białegostoku sprowadzono już specjalistyczny sprzęt z batalionu saperów w Orzyszu. Bomba zostanie podniesiona przy użyciu dźwigu i umieszczona na specjalnym samochodzie, a następnie wywieziona na poligon i tam zdetonowana.

d3n8if4

Podziel się opinią

Share
d3n8if4
d3n8if4
Więcej tematów