ŚwiatBiałoruskie władze likwidują oddział ZPB w Witebsku

Białoruskie władze likwidują oddział ZPB w Witebsku

Władze białoruskie zlikwidowały witebski oddział
nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Wkrótce
planowane jest zebranie założycielskie nowego oddziału ZPB w
Witebsku, podległego zarządowi związku, akceptowanemu przez władze.

Dotychczasowa prezes ZPB w Witebsku Alicja Gaustowa powiedziała, że jako przyczynę likwidacji oddziału w oficjalnym piśmie podano "poważne naruszenia prawa". Miejscowi działacze obawiają się, że likwidacja oddziału może oznaczać utratę Domu Polskiego, który jako jedyny na Białorusi nie był własnością ZPB.

Władze zarzucają dotychczasowemu zarządowi oddziału w Witebsku, że od 2001 roku nie organizował konferencji sprawozdawczo- wyborczych. Twierdzą też, że wbrew statutowi oddział, zarejestrowany jako obwodowy, działał w praktyce jako oddział miejski.

Gaustowa otrzymała oficjalne zawiadomienie o likwidacji oddziału i uzasadniony tą decyzją nakaz oddania Domu Polskiego właścicielowi budynku, którym jest miejscowy zarząd mienia państwowego Obłgosimuszczestwo. Oznacza to - jak podkreśla Gaustowa - zerwanie umowy o wieczystą dzierżawę budynku, w którym mieścił się Dom Polski im. Jana Pawła II. Umowa zaś przewiduje, że w razie jej zerwania władze powinny zwrócić sfinansowane przez Wspólnotę Polską koszty remontu, sięgające przeszło 300 tys. dolarów.

Prezes oficjalnego, nieuznawanego przez Polskę zarządu ZPB Józef Łucznik powiedział, że likwidacja oddziału w Witebsku jest wynikiem kontroli prowadzonej przez władze białoruskie we wszystkich oddziałach ZPB w kraju. Łucznik dostał wnioski pokontrolne i decyzję o likwidacji oddziału.

Jak dodał, otrzymał też zawiadomienie od "grupy inicjatywnej" z Witebska, że 6 stycznia organizowane jest zebranie założycielskie nowego oddziału miejskiego ZPB w tym mieście.

Witebsk był jednym z ostatnich miast, w którym do tej pory działały władze ZPB związane z Andżeliką Borys. Po kontroli przeprowadzonej przez władze białoruskie w innych oddziałach organizowano konferencje sprawozdawczo wyborcze, na których wyłaniano nowe, akceptowane przez Mińsk zarządy. Tak stało się pod koniec roku m.in w Brasławiu, Borysowie, Mołodecznej, Wilejce.

Bożena Kuzawińska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)