Białorusini będą wyjeżdżać bez pieczęci w paszporcie
Za dwa lata Białorusini będą mogli wyjeżdżać za granicę bez wymaganej obecnie pieczęci w paszporcie, zezwalającej na przekroczenie granicy - zapowiedziało białoruskie MSW.
Na Białorusi paszport służy jako dowód osobisty, a pieczęć jest swego rodzaju wizą wyjazdową, wydawaną na określony czas.
Likwidację pieczęci nakazał jeszcze w 2002 roku Trybunał Konstytucyjny, rekomendując w zamian utworzenie banku danych o osobach objętych ograniczeniem prawa wyjazdu z kraju.
Pierwotnie planowano, że pieczęcie znikną już od początku tego roku, ale zaprotestowały MSW i Komitet Wojsk Ochrony Pogranicza, wskazując na brak innej procedury kontrolowania osób przekraczających granice.
Przed likwidacją pieczęci ma być wprowadzony jednolity system rejestracji obywateli. Równocześnie w ciągu trzech lat ma być wprowadzony nowy typ paszportów, zawierający dane biometryczne, numer rejestracyjny właściciela, odciski palców, informacje o jego wzroście i wadze.
MSW radzi więc obywatelom, by obecnie występowali o pieczęcie wyjazdowe na nie więcej niż dwa lata. Chodzi o koszta, gdyż za każdy rok ważności pieczęci obywatel musi zapłacić 31 tys. rubli (ok. 15 USD).