Trwa ładowanie...
d20ze7b

Białoruś: mistrzowie ortografii

22 kwietnia w Polskiej Szkole w Grodnie odbył się Republikański Konkurs Ortograficzny. Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawował Dział Oświaty Związku Polaków na Białorusi.

d20ze7b
d20ze7b

W eliminacjach wzięło udział 100 osób: dzieci i młodzież ze szkół Grodna, Wołkowyska, Lidy, Brasławia, Sopoćkiń, Zarzeczanki, Porozowa, Sarosiek, Makarowiec, Hołowiczpola.

Uczestnicy konkursu pisali dyktando w trzech grupach wiekowych: klasy 5-6, 7-8, 9-11. Ponadto grupy podzielone zostały ze względu na formę nauczania języka polskiego (język polski wykładany fakultatywnie i jako przedmiot). Prace oceniało jury, w skład którego weszły Elżbieta Lewkowicz ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Białymstoku, Krystyna Cynarska - nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Społecznej ZPB, metodycy Działu Oświaty ZPB Anna Walkiewicz i Anna Litwinowicz - oraz nauczyciele Polskiej Szkoły w Grodnie - Anna Dziurbejko i Anna Kusielczuk.

Mistrzowie powiedzieli o konkursie:

Julianna Mamczyc:
- Uczę się w 9 klasie w Polskiej Szkole w Grodnie. Ten konkurs, moim zdaniem, był niezbyt trudny, brałam udział i w trudniejszych. Swoje zwycięstwo zawdzięczam mojej nauczycielce języka polskiego Annie Dziurbejko. Myślę, że będę brała udział również w następnych konkursach i zajmowała pierwsze miejsca. To już drugie z kolei moje pierwsze miejsce.

d20ze7b

Wita Romańczuk:
- Chodzę do 6 klasy do szkoły nr 35 w Grodnie. W podobnym konkursie uczestniczę już po raz trzeci. W ubiegłym roku też zostałam Mistrzem Ortografii.

Natalia Ignatowicz:
- Uczę się w 9 klasie Średniej Szkoły w Sopoćkiniach. Jest to klasa, w której wszystkie przedmioty są wykładane w języku polskim. W podobnym konkursie brałam udział po raz pierwszy. Dyktando, według mnie, było niezbyt trudne. Uczestnictwo w takiego rodzaju konkursach jest dla mnie wielką przyjemnością. Cieszę się, że takie konkursy w ogóle są, ponieważ jest to okazja, aby popisać się swoimi umiejętnościami, a przez to okazać miłość do swej Ojczyzny, do swojego języka ojczystego.

Anna Pyżowa:
- Jestem uczennicą 7 klasy Polskiej Szkoły w Grodnie. Po raz drugi biorę udział w konkursie ortograficznym. Po raz pierwszy natomiast odniosłam zwycięstwo, zostając Mistrzem Ortografii. Jest to dla mnie wielkie osiągnięcie. Jestem bardzo wdzięczna swojej nauczycielce języka polskiego Annie Dziurbejko i chyba to pierwsze miejsce zawdzięczam na połowę właśnie jej.

d20ze7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ze7b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj