Trwa ładowanie...
d3cnnrr

Białoruś. Demonstracja w Mińsku. Milicja zatrzymuje ludzi idących na protest

W niedzielę rozpoczął się 36 dzień protestów na Białorusi. Po południu MSW poinformowało o zatrzymaniach ponad 400 uczestników opozycyjnych protestów w różnych częściach Mińska. Według resortu w całym kraju trwa jednocześnie 17 protestów. Zamaskowani milicjanci uderzyli kobietę pięścią, używają również armatek wodnych.
Share
Białoruś. Zatrzymania ludzi idących na protest w niedzielę 13 września
Białoruś. Zatrzymania ludzi idących na protest w niedzielę 13 wrześniaŹródło: East News, Fot: Associated Press
d3cnnrr

W niedzielę wieczorem białoruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o ponad 400 zatrzymaniach uczestników opozycyjnych protestów. Resort potwierdził jednocześnie, że milicjant w stolicy oddał strzał ostrzegawczy w powietrze. Zdaniem MSW, gdy milicjanci zatrzymywali kilku uczestników, co najmniej 100 demonstrantów próbowało ich odbić. "W celu przerwania nielegalnych działań oddano wystrzał ostrzegawczy z broni pump action" - przekazał resort.

We wcześniejszym komunikacie MSW zaznaczyło, że wszyscy zatrzymani "wykorzystywali flagi i inną symbolikę niezarejestrowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także plakaty różnej treści, w tym obraźliwe".

Według resortu w całym kraju trwa jednocześnie 17 protestów. Łącznie bierze w nich udział około 3 tysiące osób. Według niezależnych mediów tylko w Mińsku zgromadziło się 100 tys.osób.

d3cnnrr

Białoruś. Demonstracja w Mińsku. Milicja zatrzymała osoby idące na protest

Przypomnijmy, że wczesnym popołudniem Agencja Interfax-Zapad cytowana przez PAP poinformowała, że na ul. Majakowskiego doszło do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy kierowali się w stronę placu Niepodległości. W rękach nieśli biało-czerwono-białe flagi.

Niespodziewanie przy mężczyznach zatrzymała się czarna furgonetka pozbawiona numerów rejestracyjnych. Z auta wysiadło kilku zamaskowanych i ubranych na czarno mężczyzn, którzy odebrali im flagi. Następnie położyli ich na ziemię, po czym wsadzili do furgonetki.

Białoruś. W Brześciu użyto armatek wodnych

Jak informuje PAP, "Nasza Nowa” zamieściła na kanale Telegramu nagranie przedstawiające armatkę wodną kierującą strumień wody na zgromadzonych.

d3cnnrr

Z kolei naoczni świadkowie przekazali agencji Interfax-Zapad, że milicja kilkakrotnie uprzedziła protestujących, iż władze nie zezwoliły na demonstrację. Następnie użyła armatek wodnych w celu rozpędzenia tłumu.

Białoruś. Podczas protestów zatrzymano dziennikarza

Centrum praw człowieka "Wiasna" przekazało, że wśród zatrzymanych jest dziennikarz telewizji Biełsat Arciom Lawa. Miał on zostać przewieziony na komisariat.

Jak informuje portal belast.eu, przed południem do Mińska wjechał olbrzymi sprzęt wojskowy, a główne place ogrodzono metalowymi barierkami. Niektóre obiekty opasano drutem kolczastym. Milicja nie atakuje dużych grup protestujących, ale bardzo brutalnie postępuje z pojedynczymi osobami i małymi grupkami. Korespondentka portalu widziała, jak wciągnięto dziewczynę do nieoznakowanego busa, ciągnąc ją za włosy.

d3cnnrr

Do szokującego przypadku doszło w Żodzinie, gdzie milicjant uderzył kobietę pięścią w twarz za to, że ta nagrywała go na telefon.

Rekonstrukcja rządu. PiS wymieni Ziobrę na Kosiniaka? Wicemarszałek oburzony

Białoruś. Niezależne media o zatrzymaniach w Mińsku

Z kolei "Nasza Niwa” na Telegramie przekazała, że w kierunku centrum Mińska zmierzają dziesiątki tysięcy osób. Na pl. Jubilejnym zebrało się około 10 tys. osób, na pl. Bangalore około 3 tys., a okolicy ul. Niamiha ok. 2 tys. osób.

d3cnnrr

Białoruskie media poinformowały o rozpędzaniu osób zgromadzonych na ul. Niamiha, a także na Złotej Górce. Do zatrzymania kilkudziesięciu osób doszło również między pl. Zwycięstwa a pl. Jakuba Kołasa. Mieszkańcy okolicznych budynków otwierali klatki schodowe, aby rozpędzeni demonstranci mogli znaleźć schronienie.

Portal tut.by podał, że funkcjonariusze MSW gonili ludzi na prospekcie Dzierżyńskiego po to, by uniemożliwić im dotarcie do centrum. Według doniesień naocznych świadków zatrzymano około 20 osób.

Białoruś. Milicja rozbiła pochód kobiet w Mińsku

W sobotę 13 września na placu Wolności w centrum Mińska po godz. 15 w sobotę zebrało się kilka tysięcy osób, w większości kobiet. Od początku uczestniczki demonstracji były zatrzymywane przez milicję.

d3cnnrr

Z szacunków obrońców praw człowieka z centrum Wiasna wynika, że doszło do zatrzymania około 36 osób. Jak wyjaśnia PAP, kobiety wdawały się w kłótnie z milicjantami, próbując wybronić zatrzymywane osoby.

Zamaskowani milicjanci działali brutalnie. Świadkowie i dziennikarze mówili o kobiecie ciągniętej przez milicjantów po chodniku, a także o przeszukiwaniach kawiarni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: PAP, belsat.eu

d3cnnrr

Podziel się opinią

Share
d3cnnrr
d3cnnrr
Więcej tematów