PolskaBezrobotni nie chcą pracy

Bezrobotni nie chcą pracy

Pierwsze wykazy bezrobotnych, którzy nie chcą podjąć pracy, trafiły z Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie do ośrodków pomocy społecznej. Nowa ustawa o pomocy społecznej po raz pierwszy umożliwia zabranie pomocy finansowej ludziom, odmawiającym podjęcia pracy i jednocześnie korzystającym z zasiłków. Jeśli osoba w nieuzasadnionych przypadkach odmawia zatrudnienia, można jej odebrać zasiłek.

Jak szacuje Krzysztof Hurka, dyrektor gorzowskiego pośredniaka, takich osób jest wiele, choć trudno określić dokładną ich liczbę. Dopiero gdy informacje z rejestru zostaną w gminach wykorzystane, będzie można określić skalę procederu.

Nie jest ideą tego przedsięwzięcia, aby ktoś ponosił karę za coś, czego nie zrobił - zapewnia Krzysztof Hurka. Dyrektor pośredniaka powiedział, że jest to po prostu jeden z elementów pracy jego urzędu przy współpracy z pomocą społeczną. Jest to podzielenie się wiedzą o pewnych zjawiskach - stwierdził Krzysztof Hurka dodając, że pomoże ona lepiej wydawać środki budżetowe przewidziane na pomoc społeczną.

Pracownicy socjalni wskazują na trudności w odbieraniu zasiłków osobom uchylającym się od pracy. W ustawie wyraźnie zapisano bowiem, że nie może się przez to pogorszyć status rodziny. Można jednak zastosować inną formę pomocy - zapłacić za dożywianie dzieci w szkole, podręczniki lub rachunki za elektryczność. Według danych gorzowskiego PUP konsekwentnie podjęcia pracy odmawia co piąty zarejestrowany bezrobotny. Szczegółowe dane dotyczące efektów wykorzystania rejestru będą znane we wrześniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)