Bezrobocie, wzrost cen i przestępczość najbardziej martwią Europejczyków


Bezrobocie (27%), wzrost cen (26%) i przestępczość (24%) są trzema
problemami najbardziej martwiącymi Europejczyków - wynika z
ostatniej fali badania Standard Eurobarometr, przeprowadzonego na
zlecenie Komisji Europejskiej.

Z badania obejmującego ponad 30000 respondentów z 27 państw członkowskich, trzech krajów kandydujących (Chorwacji, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Turcji) oraz z Tureckiej Republiki Cypru Północnego wynika również, że zaniepokojenie inflacją wzrosło o 8 punktów procentowych od wiosny 2007 podczas gdy w tym samym okresie obawa o bezrobocie spadła o 7 punktów procentowych.

Poza stricte ekonomicznymi tematami, przestępczość jest uważana za istotny problem przez prawie jedną czwartą respondentów (24%). Dwóch z dziesięciu badanych Europejczyków obawia się o służbę zdrowia (21%), 17% o sytuację gospodarczą, a kolejne 15% o imigrację.

Istnieją pewne różnice pomiędzy państwami ze strefy euro i wynikami ogólnymi. Dwoma wyjątkami są bezrobocie (wymieniane przez 32% mieszkańców państw strefy euro w porównaniu do 21% wszystkich europejczyków) oraz opieka zdrowotna (14% mieszkańców państw strefy euro i 21% ogólnie).

Patrząc na główne problemy w poszczególnych państwach, z badania przeprowadzonego przez TNS Opinion wynika, że bezrobocie jest najważniejszym problemem w Macedonii (67%), Chorwacji (55%), Portugalii (54%), Niemczech (44%), Grecji (42%), na Węgrzech (41%) i we Francji (38%). Badani szczególnie martwią się o wzrost cen/inflację w krajach bałtyckich (Łotwa: 77%, Litwa: 62%, Estonia: 58%), w Słowenii (63%), Bułgarii (55%), na Cyprze (45%), w Czechach (42%), na Malcie (41%), w Austrii (41%), Luksemburgu (38%), Belgii (35%), Rumunii (35%) i na Słowacji (33%). Problem przestępczości dominuje w Irlandii (57%), Wielkiej Brytanii (44%) i we Włoszech (33%). Opieka zdrowotna jest najczęściej wymienianym tematem w Polsce (49%), Finalndii (49%), Danii (42%), Szwecji (41) i Holandii (34%). Mieszkańcy Turcji (77%) i Hiszpanii (37%) wymieniają terroryzm jako największy problem w ich kraju.

Porównując ostatnie wyniki z poprzednią falą badania Eurobarometr przeprowadzoną wiosną 2007, okazuje się, że problem inflacji wskazywany jest częściej we wszystkich państwach oprócz Irlandii, gdzie odnotowano spadek o 6 punktów procentowych. Zjawisko to jest szczególnie silne w Słowenii, gdzie odsetek mieszkańców obawiających się inflacji wzrósł o 45 punktów procentowych i wynosi obecnie 63%. Ponad połowa badanych Litwinów (62%, -24 punkty procentowe) i mieszkańców Estonii (58%, +19 punktów procentowych) również niepokoi się obecnie o inflację. Jeśli chodzi o problem bezrobocia, nastąpił istotny spadek w Szwecji (20%, -23 punkty procentowe) i w Finlandii (19%, -18 punktów procentowych). W Polsce prawie połowa mieszkańców zwraca uwagę na problem opieki zdrowotnej (49%, +15 punktów procentowych). Na Cyprze spadły obawy dotyczące przestępczości (33%, -13 punktów procentowych), natomiast we Francji zmniejszyły się obawy dotyczące bezrobocia (38%, -13 punktów procentowych), przy jednoczesnym wzroście obaw
dotyczących emerytur (20%, +8 punktów procentowych).

"Wraz ze wzrostem inflacji w Europie wzrastają ceny energii i żywności, problem ten jest coraz częściej wymieniany jako główna obawa Europejczyków. Jednocześnie zmniejsza się strach przed bezrobociem" - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.


Sondaż Eurobarometr został zrealizowany przez TNS Opinion metodą wywiadu. Badanie zrealizowano między 22 września, a trzecim października 2007 r. Objęło ono 30 tys. 281 mieszkańców 27 krajów Unii Europejskiej, trzech krajów kandydujących (Chorwacji, byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Turcji) oraz z Tureckiej Republiki Cypru.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)