Bezrobocie ciągle najwyższe w UE
Polska znalazła się na ścieżce redukcji bezrobocia. Potwierdzają to dane Eurostatu - agendy statystycznej Unii Europejskiej. W dalszym ciągu jednak bezrobocie w Polsce jest najwyższe wśród wszystkich krajów Unii.
Zdaniem Ireny Wóycickiej z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową to, że w Polsce wciąż nie powstają nowe miejsca pracy, nie wynika ze złej woli pracodawców, ale z niskich kwalifikacji osób chcących pracować. Przy wciąż wysokich kosztach pracy w Polsce pracodawcom nie opłaca się zatrudniać takich osób.
Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych zwrócił uwagę, że pracodawcom zależy na osobach nie tylko przygotowanych merytorycznie, ale także odpowiedzialnych. Tymczasem bardzo wielu Polaków cechuje brak poczucia odpowiedzialności. Zatrudnienie niesolidnego, niepunktualnego pracownika wiąże się z wysokim ryzykiem - podkreśla Mordasewicz.
W opinii Ireny Wóycickiej obecnie na rynek pracy wciąż wchodzą osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego w latach 80. Zdaniem Wóycickiej po 2010 r., kiedy widoczne będą pierwsze efekty starzenia się naszego społeczeństwa, problemów ze znalezieniem pracy już nie będzie. Irena Wóycicka zaznaczyła, że już teraz powinniśmy myśleć o wydłużeniu okresu pracy czyli późniejszym przechodzeniu na emeryturę.