Bezprecedensowe badanie NASA. Wyrzucili w kosmos bakterie coli
NASA wyrzuciła w kosmos bakterie coli. Celem badania ma być sprawdzenie, czy te uodpornią się na działanie antybiotyków.
Naukowcy przy okazji planów długoterminowych misji, muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób działają bakterie w przestrzeni kosmicznej. Wyrzucono je w przestrzeń kosmiczną z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Obecnie uważa się, że przy braku grawitacji bakteria może zwiększyć odporność na działanie antybiotyków - jeśli te przypuszczenia się potwierdzą, to będzie poważny problem dla astronautów. - Jeśli tak się faktycznie stanie, będziemy musieli nad tym problemem popracować. Poznamy gen odpowiedzialny za uodparnianie się bakterii i podejmiemy środki zaradcze - zapowiada A. C. Matin z uniwersytetu Stanforda.
- Jeśli chcemy poważnie podejść do eksploracji kosmosu, musimy dowiedzieć się jak najwięcej na temat wpływy mikrograwitacji na najważniejsze ludzkie organy - dodał.
Zdaniem naukowców, w warunkach mikrograwitacji w bakterie wywołają napięcie, które to z kolei powinno prowadzić do uruchomienia systemów obronnych. W podobny sposób zachowują się te bakterie na ziemi po podaniu tradycyjnych antybiotyków. Poznając sposób ich działania w kosmosie, możemy również lepiej zrozumieć działanie tego procesu na ziemi.
Ostatecznie naukowcy będą chcieli opracować odpowiednią dawkę antybiotyku stosowanego wobec astronautów.