Trwa ładowanie...

Kraska spotkał się z politykami ws. sytuacji epidemicznej. Zapadły decyzje

- Jest zgoda ws. rozporządzenia o dobrowolnych, bezpłatnych testach na obecność koronawirusa dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji - przekazał Waldemar Kraska po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Wiceminister zdrowia poinformował także o tym, że projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym w poniedziałek zostanie skierowany do Sejmu. Politycy nie byli jednak jednomyślni ws. certyfikatów covidowych.

Waldemar Kraska po spotkaniu w Sejmie (zdjęcie ilustracyjne) Waldemar Kraska po spotkaniu w Sejmie (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d1cc3ds
d1cc3ds

W piątek w Sejmie odbyło się spotkanie Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią COVID-19. - Wysłuchaliśmy wszystkich kół parlamentarnych. Na następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić - wyjaśnił polityk.

Waldemar Kraska przekazał, że po spotkaniu z politykami jest zgoda w trzech kwestiach. Mowa o: ustawie o funduszu kompensacyjnym, darmowych testach dla grup zawodowych mających kontakt z ludźmi oraz o dodatkach dla zawodów niemedycznych, zatrudnionych przy walce z pandemią.

Zobacz też: "Mały krętacz". Ostro o Niedzielskim

Kraska o projekcie ustawy o funduszu kompensacyjnym

- Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa, która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu. Nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych - wyjaśnił polityk.

d1cc3ds

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ten miałby przysługiwać osobom, które będą miały negatywne odczyny poszczepienne.

Bezpłatne testy na koronawirusa. Kraska wyjaśnia

Politycy rozmawiali także o dobrowolnym bezpłatnym testowaniu na COVID-19. Wiceszef resortu zdrowia zaznaczył, że jest zgoda ws. rozporządzenia o dobrowolnych, bezpłatnych testach na obecność koronawirusa dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, a także administracji oraz komunikacji.

Waldemar Kraska zaznaczył, że dla pracowników niemedycznych, którzy pracują na oddziałach covidowych, będzie przyznany dodatek to pracy. - Prawdopodobnie będzie to dodatek jednorazowy - wskazał polityk i dodał, że będzie się on należał salowym, administracji oraz pracownikom sekretariatu.

Na te dwa punkty była zgoda obecnych na spotkaniu.

d1cc3ds

Certyfikaty covidowe. "Nie było jednomyślności"

Waldemar Kraska przekazał, że na piątkowym spotkaniu w Sejmie były tematy w których "nie było jednomyślności".

- To jest temat obostrzeń certyfikatu covidowego, jak go wprowadzić, gdzie go respektować, kto to ma przestrzegać - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

- Koła miały różne na to poglądy. Także pojawił się (pomysł przyp. red.) z Koalicji Polskiej, aby zapłacić za wykonanie szczepionki, czyli kto się zdecyduje na wykonanie szczepionki, żeby dostał za to pieniądze. Też nie było jednomyślności - zdradził polityk.

Kraska dodał, że wspólnym sygnałem po piątkowym spotkaniu jest to, że "powinniśmy w dalszym ciągu zdecydowanie przestrzegać, ale także egzekwować obostrzenia, które już w tej chwili obowiązują".

d1cc3ds

- Jesteśmy w tej chwili prawdopodobnie na szczycie, ewentualnie w okolicach szczytu czwartej fali, więc myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny właśnie tymi prostymi i bardzo tanimi metodami. Czyli maseczką, dystansem czy też dezynfekcją. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne - zaznaczył polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cc3ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cc3ds
Więcej tematów